Koziorożec syberyjski (Capra ibex sibirica)

Źródło: Corel Stock Photo
Długość ponad 1,5 m wys. w kłębie ponad 1 m. Potężne rogi miewają do 1 m długości. Sierść ma zróżnicowaną barwę w zależności od pory roku. Latem futro jest szaroczerwone, natomiast zimą uzyskuje matowy kolor żółtawoszary. Niewielki kosmyk włosów na brodzie jest przeważnie domeną samców.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zamieszkuje wysokie góry Azji Północnej, docierając do 4500 m n.p.m.

Tryb życia

Żyje gromadnie, stada składające się z samic i z młodych osobników różnią się liczebnością. Pojedynczo występują jedynie stare kozły (capy), które dołączają do grupy tylko na okres rui. Wśród wszystkich zwierząt żyjących w górach żadne tak świetnie nie opanowało techniki pokonywania stromych skał jak koziorożec. Jego bieg jest szybki i wytrwały. Mimo ciężkich rogów, po górach wspina się z lekkością i z dużą pewnością. Zręcznością przewyższa nawet kozice. Na iście stalowych, poziomo wyciągniętych racicach szturmuje on skalne ściany jak miotany kamień. Najbardziej zdumiewającą jego powietrznoskalną ewolucję nazwano double pas (po francusku: podwójny krok). Zwierzę skacze na jedną ścianę prostopadłego komina, przylega doń przez moment, spręża się łukowato, by zaraz przylgnąć do wyżej położonych przeciwległych urwisk. Nie lubi słońca, w ciągu dnia przebywa najchętniej w jaskiniach i szczelinach skalnych. Na poszukiwanie pożywienia udaje się najczęściej o świcie i o zmierzchu. Wymaga spokoju i ciszy. Niepokojony usuwa się w najbardziej niedostępne tereny.

Odżywianie

Jego podstawowym pokarmem jest roślinność alpejska, zwłaszcza wszelkie zioła porastające  wysokie partie gór. Jest wytrzymały na głód i nawet zimą nie schodzi do lasów, lecz wygrzebuje pokarm spod śniegu.

Rozmnażanie i rozwój

Ruja ma miejsce od grudnia do stycznia. Walki samców, mimo posiadanych przez nie potężnych rogów, nie są zacięte. Po ok. 6 miesiącach ciąży rodzi się jedno młode, które już po kilku godzinach jest niemal równie zwinne jak dorosłe osobniki. Młode koźlę ssie mleko matki aż do następnej rui. Po miesiącu życia pojawiają się u koziorożca rogi w postaci ostrych wyrostków. Zwierzę to żyje około 30 lat.
Koziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian Ibex Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Koziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian IbexKoziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian IbexKoziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian Ibex
Koziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian IbexKoziorożec syberyjski, Capra ibex sibirica, Siberian Ibex

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Capra
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź