Lama (Lama glama)

Źródło: Corel Stock Photo
  Długość ciała lamy to ok. 150 cm, wysokość w kłębie ok. 120 cm, długość ogona 15 -25 cm, waga do 150 kg. Budowa ciała odznacza się długimi kończynami, długą szyją i cienkimi kopytami. Sierść jest wełnista, miękka i osiąga długość do 40 cm. Na kończynach i głowie włosy są wyraźnie krótsze. Ubarwienie jest zróżnicowane, może być jedno- lub wielobarwne. Najczęściej spotyka się lamy białe, a także czarne, brązowo czarne, szare i złociste.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

  Lama jest zwierzęciem domowym, najprawdopodobniej pochodzącym od gwanako zasiedlającego góry południowej i zachodniej części Ameryki Południowej.  Hoduje się ją w Peru, Boliwii, Chile i północnej Argentynie. Próby aklimatyzowania w górach Europy nie powiodły się. Jest natomiast częstym i mile widzianym mieszkańcem ogrodów zoologicznych.
Czy wiesz, że...Ciekawym obyczajem lam jest oddawanie kału zawsze w tym samym miejscu. Prowadzi to do powstawania dużych stert odchodów. Wysuszone wykorzystywane są przez ludność krajów andyjskich jako opał.

Lama potrafi na wysokości 5 tys. metrów n.p.m. przenosić ciężar do 50 kg na odległość 26 km.

Tryb życia

  Jest to zwierzę ruchliwe, doskonale poruszające się w terenach górzystych. W poszukiwaniu pastwisk może odbywać dalekie wędrówki. Zdenerwowana pluje. Lama wykorzystywana jest jako zwierzę juczne, dostarcza także mięsa, tłuszczu, skór i cenionej wełny. Czasami pełni funkcję strażnika stad owiec, ostrzegającego przed psami i kojotami.

Odżywianie

  Lamy żywią się trawami, liśćmi, ziołami, mchami, obgryzają korę i krzewinki wysokogórskie. Dobrze znoszą brak pokarmu i wody, nawet przez dłuższy czas. W hodowli karmi się je sianem i  zielonką z niewielkim dodatkiem pasz treściwych.

Rozmnażanie i rozwój

  Ciąża trwa ok. 11 miesięcy. Samica rodzi tylko jedno młode, które wkrótce po porodzie może już za nią podążać. Laktacja trwa do 4 miesięcy.  Lama rozmnaża się co 2 lata. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 2-3 lat. Zwierzę to może dożyć 30 lat.
Lama, Lama glama, Llama Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lama, Lama glama, Llama
Lama, Lama glama, Llama

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Lama
Gatunek:Lama
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź