Latimeria (Latimeria chalumnae)

No machine-readable author provided. JoJan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Dokładny zasięg występowania latimerii nie jest znany. Latimeria z gatunku chalumnae występuje prawdopodobnie u wybrzeży południowo-wschodniej Afryki i w pobliżu Madagaskaru i Komorów.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Latimeria należy do gromady mięśniopłetwe (Sarcopterygii). Jest jednym z dwóch gatunków rodzaju Latimeria. Barwa ciała stalowoniebieska, w białe plamy. Łuski są duże, okrągłe (zawierające warstwę kosminy). Parzyste płetwy znajdują się na ruchomych trzonach. Płetwa ogonowa jest duża, dyficerkalna, trójpłatowa. Latimeria posiada narząd rostralny, umożliwiający wychwytywanie bodźców elektrycznych. Występuje dymorfizm płciowy. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...Latimeria jest żywą skamieniałością. Jest przedstawicielem ryb trzonopłetwych uważanych za wymarłe ponad 60 mln lat temu, jednak w 1938 roku została odnaleziona u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska Marjorie Eileen Doris Courtenay-Latimer, kustosz muzeum miejskiego w RPA, która przyczyniła się do tego przełomowego odkrycia.

Biologia

Latimeria zamieszkuje głębokie wody morskie nawet do około 700 m głębokości, w wodach o temperaturze od 13 do 25 stopni Celsjusza. Prowadzi denny tryb życia. Dzień spędza w jaskiniach, w nocy poluje na otwartych wodach. Jest towarzyska. Latimeria jest rybą drapieżną, w głównej mierze żywi się rybami oraz głowonogami. Poluje samotnie. W związku z środowiskiem życia biologia tego gatunku jest słabo poznana. Latimeria jest jajożyworodna. Średnica jaj wynosi 9 cm. Ciąża trwa 13-15 miesięcy. Samica rodzi kilkadziesiąt (od 5 do 25) młodych. Młode po porodzie mierzą około 35-38 cm. Latimeria nie przystępuje wcześniej do rozrodu niż przed ukończeniem 20 roku życia. Ryba długowieczna, żyje nawet do 100 lat. Gatunek na skraju wymarcia - ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik I). Jest pod całkowitą ochroną, objęta międzynarodowym zakazem połowów.
Latimeria No machine-readable author provided. JoJan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Latimeria
Latimeria

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Latimeriidae
Rodzaj:Latimeria
Gatunek:Latimeria
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź