Leniwiec trójpalczasty (Bradypus tridactylus)

Fot. Giovanni Dall\'Orto, CC/Wikipedia
Długość ciała wynosi 50 -60 cm, długość ogona 4 -7 cm, masa ciała 3 -5 kg. Kończyny leniwca są długie i chwytne, ogon krótki, głowa zaokrąglona, o krótkim pysku oraz małych oczach i niewielkich uszach. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny mają po 3 połączone ze sobą palce zakończone potężnymi, długimi na 8 -10 cm, zakrzywionymi pazurami. Kudłata sierść składa się z dwóch warstw -zewnętrznych długich i grubych włosów oraz spodnich włosów -krótkich i wełnistych. W związku ze stałą pozycją ciała (zwisanie z gałęzi głową w dół) włosy leniwca rosną w kierunku od brzucha do środka grzbietu, przeciwnie niż u innych ssaków. Sierść ma ubarwienie szarawobrązowe, ale w związku z żyjącymi w niej glonami nabiera zielonkawego odcienia (dodatkowy kamuflaż). Na barkach widoczna jest jaśniejsza, pomarańczowa plama, pysk i czoło mają barwę białą, nad oczami biegną ciemne paski, a czubek głowy jest prawie czarny. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Leniwiec trójpalczasty zamieszkuje deszczowe lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Południowej od Hondurasu po północną Argentynę. Nie jest na razie gatunkiem zagrożonym (wysoki stopień specjalizacji, niewielu konkurentów pokarmowych, niewielu wrogów), ale jego liczebność spada w związku ze zmniejszaniem się obszarów wilgotnych lasów równikowych.  
Czy wiesz, że...
  • W sierści jednego leniwca trójpalczastego można znaleźć aż do 100 ciem, które jednak nie szukają tam pożywienia, ani nie składają jajeczek, ale jedynie szukają schronienia. Jaja natomiast składają w odchodach leniwców.

Tryb życia

Leniwiec trójpalczasty jest najpowolniejszym z dużych ssaków. Większość życia spędza nieruchomo zwisając grzbietem w dół z gałęzi wysoko w koronach drzew. Do zawieszania się na gałęzi służą mu potężne, zagięte pazury. Rozglądanie się bez zmiany pozycji całego ciała umożliwia mu zwiększona liczba kręgów szyjnych (9) -może obracać głowę o blisko 180 o. Mniej więcej raz na tydzień zwierzę to opuszcza drzewo i niezgrabnie, powoli pełznąc po ziemi szuka miejsca na wypróżnienie. Nie zajmuje się w żaden sposób pielęgnacją sierści, w związku z czym żyją w niej glony, ćmy i inne owady. 

Odżywianie

Gatunek ten żeruje w nocy, przygarniając powoli łapami pokarm do pyska. Jest roślinożerny. Jego pokarm stanowią liście, pąki, młode gałązki i owoce wielu różnych gatunków drzew. Nie schodzi do wodopoju, a jedynie spija krople rosy z drzew. Potrafi zjeść tyle liści, że jego żołądek stanowi 1/3 ciężaru całego ciała. Wewnątrz wielokomorowego żołądka zachodzi neutralizacja toksyn zawartych w liściach. Pożywienie leniwca trójpalczastego ma niską wartość odżywczą, ale jest wystarczające w związku wymagającym mało energii trybem życia i obniżoną temperaturą ciała. 

Rozmnażanie i rozwój

Samica rodzi zawsze tylko 1 młode, które karmi mlekiem ok. miesiąca. Pozostaje ono pod jej opieką przez kilka miesięcy, przyczepione pazurami do jej gęstego futra.
Leniwiec trójpalczasty, Bradypus tridactylus, three-toed sloths Fot. Giovanni Dall\'Orto, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Leniwiec trójpalczasty, Bradypus tridactylus, three-toed sloths

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Leniwcowate
Rodzaj:Bradypus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź