Mrówka faraona (Monomorium pharaonis)

Nazywany/a też: faraonka

Mrówka faraona - głowa wyposażona w masywny narząd gębowy typu gryzącego. Czułki zagięte. Ciało drobne. Nogi długie. Ubarwienie robotnic żółtobrunatne, królowe są ciemniejsze a samce czarne. W gnieździe występują kasty różniące się wyglądem, w zależności od pełnionej funkcji. Królowa początkowo posiada skrzydła, które traci po locie godowym, jest także znacznie większa od robotnic. Robotnice czyli samice z nieczynnymi gruczołami płciowymi, nie posiadają skrzydeł.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Obecnie mrówki faraona spotykane są w budynkach ludzi na całym świecie. Do Europy zawleczone zostały z północnej Afryki, gdzie prawdopodobnie również nie były rodzimym gatunkiem. Uważa się, że mrówki te pierwotnie zamieszkiwały Amerykę Południową, albo Indie. Chętnie osiedlają się w ludzkich domach. Głównie wybierają miejsca ciepłe i wilgotne, tj. kuchnie i łazienki. Nie mają dużych wymagań siedliskowych i pokarmowych, co pozwala im na łatwe rozprzestrzenianie się i opanowywanie nowych obszarów.
Czy wiesz, że...Mrówki faraona zamieszkujące szpitale przyczyniają się do przenoszenia chorób.

Pokarm

Mrówka faraona jest wszystkożerna. W jej diecie znaleźć można pokarm zwierzęcy – martwe owady, ich larwy, pokarm roślinny, a także przetworzony – m.in słodycze, chleb. Gdy robotnica odnajdzie pożywienie, pozostawia szlak feromonowy ułatwiający odszukanie pożywienia przez inne robotnice.

Rozród

Mrówka faraona to owad społeczny, żyjący w koloniach do kilku milionów osobników. Zakłada gniazdo wieloletnie (mrowisko) pod kamieniami, w termitierach, w szczelinach ścian. W jednym gnieździe może współwystępować wiele królowych. Na przełomie września - listopada odbywa się kopulacja między uskrzydlonymi samcami i samicami w gnieździe. Wyhodowane płodne potomstwo da początek nowemu gniazdu. Zapłodniona samica składa jaja, po czym opiekę nad nimi przejmują robotnice. Robotnice zajmują się także budową mrowiska, jego obroną oraz poszukują pożywienia. Okres rozwoju trwa od 25 do 55 dni. Jaja rozwijają się przez 7 dni, a larwy 19. Królowe żyją około roku, a samce do 4 tygodni. W zimie hibernują w gnieździe. W ogrzewanych budynkach mogą przystępować do rozrodu przez cały rok.
April Nobile April Nobile / © AntWeb.org, via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

April Nobile
Janke at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Mrówkowate
Rodzaj:Monomorium
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź