Mrówka prządka (Oecophylla longinoda)

Źródło: Corel Stock Photo
Ciało mrówki jest żółtawo-brązowe. Podobny gatunek– O. smaragdina – ma przepiękny, zielony odwłok. W zależności od hierarchii w społeczeństwie, wygląd poszczególnych przedstawicieli kast znacznie się różni. Robotnica major (czyli żołnierz) jest dwukrotnie większa od robotnicy minor i wynosi 8-10 mm. Dodatkowo, są one zdecydowanie masywniejsze – jak na obrońcę społeczeństwa przystało.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

O. longiloda występuje w Afryce, zaś O. smaragdina w Azji południowo-wschodniej i Australii. Prowadzą zdecydowanie nadrzewny tryb życia. Nie chowają się jednak pod korą drzew, lecz tworzą własne „miasto”. Od larw biorą jasne niteczki (człowiek nazywa to jedwabiem) i za ich pomocą sklejają kilka sąsiadujących ze sobą liści. Z czasem tworzy się kulista komora, która posłuży za gniazdo. Jedno. A kolonia liczy ich sobie nawet 100… Tak duża liczba okazuje się być bardzo przydatna. Zamiast tracić energię na ogrzanie np. komory królowej, wystarczy przetransportować ją na nowe, lepiej oświetlone przez słońce o tej porze roku miejsce. Swojego terytorium pilnie strzegą. Gdy tylko pojawi się intruz, np. obca mrówka, od razu zostaje unicestwiona (raz na zawsze…).
Czy wiesz, że...
  • Mrówki wykształciły skomplikowany język zapachów i drgań. Język Oecophylla wydaje się tu być najbardziej skomplikowanym – mrówka potrafi wysłać 500 różnych wiadomości!
  • Ich duża agresja i silny terytorializmu znalazły zastosowanie w uprawach. Już w III w. w Chinach stosowano je jako biologiczny sposób zwalczania szkodników. Sprzedawane były całe kolonie. Mrówki, gdy tylko się zaaklimatyzują na drzewie, szybko pozbywają się sąsiadów. Same zaś roślinom nie szkodzą. Sposób stosowany do dziś. Dodatkowo, by ułatwić im patrolowanie, ustawiono bambusowe mosty pomiędzy drzewami.
  • Uwaga! Przestępczość zorganizowana, nie zawahają się gryźć czy też rozpryskiwać kwas mrówkowy!
  • Mrówki mają słabość do słodkości. A jak to ze słabościami bywa – zwykle wykorzystują to „stworzenia” trzecie. Niektóre gąsienice przekupują mrówki, produkując bogatą w węglowodany spadź. Tego typu goście są wpuszczani do gniazda. I to był błąd, bo gąsienica zaczyna w szybkim tempie pożerać larwy gospodarza. Na inny podstęp zdobyły się pająki. Zamiast męczyć się z produkowaniem podarków, po prostu upodabniają się wyglądem i zapachem do przyszłej ofiary. I tutaj również nie ma problemu z wejściem do gniazda… Doszło do tego, że na te biedne mrówki zasadza się nawet człowiek. Tutaj jednak nie ma żadnego podstępu – po prostu od razu lądują w hipermarkecie (np. w Tajlandii czy na Filipinach). Odważni stwierdzają że są całkiem smaczne i mają smak… śmietanki. Jedzone są zarówno larwy, jak i dorosłe owady. Na Borneo zaś są dodawane do ryżu jako przyprawa – ot, „do smaku”.

Pokarm

Za żerowanie odpowiedzialne są robotnice major – czyli żołnierze. Polują na  drobne owady, popijając to odżywczym, przerobionym sokiem z roślin. Dystrybutorem są mszyce – najpierw one spijają sok z roślin, a następnie wydalają go w niemal niezmienionym składzie. Jest to idealne źródło wszelkich niezbędnych składników (głównie cukrów). Wystarczy podejść i uderzyć parę razy czułkami o mszycę. W zamian, mrówki oferują ochronę przed drapieżnikami.Choć wyżej wymienione stanowią podstawę ich diety, to czasami zdarza się upolować coś większego – np. małego ptaka. Dociągnięcie go do gniazda nie jest aż takim problemem jakby się mogło wydawać; te małe stworzonka są w stanie podnieść rzeczy 50 razy od nich cięższe.

Rozród

Każda kolonia zaczyna się od jednego osobnika – królowej. Tylko ona może się rozmnażać, i tylko ona może zapoczątkować cały cykl. Jaja składane są początkowo na liściach. Otoczone są troskliwą opieką, chronione są też przed drapieżnikami. Dopiero wyklute z nich robotnice zabierają się za budowę domu z prawdziwego zdarzenia. Odtąd królowa, zamiast spać pod gołym niebem, zasiądzie w ciepłym gnieździe. Wraz z rozwojem kolonii (czytaj: gdy z mnóstwa złożonych jaj wyklują i przeobrażą  się robotnice) budowane są nowe gniazda.
Mrówka prządka, Oecophylla longinoda Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Mrówka prządka, Oecophylla longinoda

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Mrówkowate
Rodzaj:Oecophylla
Zobacz także
Owadzie tajemnice
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź