Nornik zwyczajny (Microtus arvalis)

Nazywany/a też: nornik polny, polnik

Fot. Dieter TD, GNU/Wikipedia
Długość ciała wynosi 8 -10 cm, długość ogona 3 -4,5 cm, masa ciała waha się w granicach 15 -40 g (niekiedy do 50 g). Ciało polnika jest krępe, walcowate, o stosunkowo krótkim ogonie. Uszy dobrze widoczne. Miękka i krótka sierść na grzbiecie ma barwę szarą lub żółtawoszarą, na stronie brzusznej srebrzystoszarą lub żółtawopopielatą. Młode zwierzęta są ciemniejsze od dorosłych.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Areał występowania nornika zwyczajnego obejmuje prawie całą Europę bez Wysp Brytyjskich, Skandynawii i Włoch oraz zachodnią, środkową i północną Azję. W Polsce jest bardzo pospolity i liczny w całym kraju. Jest zwierzęciem nizinnym, w górach  występuje rzadko.
Czy wiesz, że...
  • Zdarza się, że samice nornika zwyczajnego zostają zapłodnione zaraz po „odstawieniu od piersi”, czyli w wieku 14 dni. Najwcześniejszy poród zaobserwowano u samicy 33 dniowej.
  • Co kilka lat zdarza się masowy rozrost populacji polnika, tzw. „lata mysie”. Może wtedy dochodzić do dużych strat w uprawach. Gryzonie te potrafią zniszczyć do 90 % plonu zbóż i do 40% plonu roślin okopowych.

Tryb życia

Ulubionym środowiskiem życia tego gryzonia są pola uprawne i suche łąki. Można go też spotkać w ogrodach, zapuszczonych sadach i na brzegach lasów. Wyraźnie preferuje tereny suche. Żyje w koloniach mieszkających w rozbudowanych systemach nor, które są płytkie i posiadają wiele otworów wejściowych. W norach na głębokości od 5 do 40 cm znajdują się gniazda zbudowane z traw. Spotyka się gniazda naziemne umieszczone pod stogami lub pokrywą śniegu. Nornik zwyczajny jest aktywny przez całą dobę, ale szczególnie przed zachodem i wschodem słońca. Nie zapada w sen zimowy.  

Odżywianie

Nornik zwyczajny odżywia się zielonymi częściami traw i ziół, ziarnami, podziemnymi częściami roślin i bezkręgowcami. Jego ulubionym pokarmem są rośliny motylkowe. Na zimę gromadzi zapasy w ślepych odcinkach korytarzy. Składają się one z  bulw, kłączy, korzeni i nasion i mogą osiągać wagę 3 kg.  

Rozmnażanie i rozwój

Gryzoń ten odznacza się wysoką rozrodczością. Rozmnaża się od marca do listopada, a osobniki żyjące np. w stogu siana przystępują do rozrodu także w zimie. W ciągu roku samica wydaje na świat od 3 do 10 miotów. Ciąża trwa 19 -21 dni. W miocie jest 2 -12 młodych, które otwierają oczy po ok. 10 dniach. Mlekiem matki żywią się przez 2 tygodnie. Większość dojrzewa płciowo po 8 -9 tygodniach. Nornik zwyczajny może żyć ok. 1,5 roku.
Nornik zwyczajny,Microtus arvalis,Common Vole Fot. Dieter TD, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Nornik zwyczajny,Microtus arvalis,Common Vole

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Chomikowate
Rodzaj:Microtus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź