Chomik europejski - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Gryzonie Chomikowate Cricetus Chomik europejski
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Chomik europejski (Cricetus critetus)

Chomik europejski,Cricetus cricetus,European Hamster
Spis treści

 

Wygląd

Chomik europejski jest największym z chomików. Długość ciała wynosi 20 -32 cm, długość ogona 4 -6 cm, masa ciała waha się w granicach od 150 -300 g wiosną do 700 g na jesieni. Ciało jest krępe, pokryte gęstą, miękką sierścią, ogon nieowłosiony, kończyny krótkie. Pod policzkami jama ustna rozszerza się w duże worki policzkowe. Ubarwienie sierści odznacza się zmiennością. Grzbiet jest najczęściej żółtawobrązowy lub rudobrązowy, boki rude z białymi plamami, brzuch ciemnobrunatny lub czarny. Koniec pyska, podgardle i stopy mają barwę białą lub kremową. Zdarzają się osobniki całe czarne lub albinotyczne.
 

Występowanie

Chomik europejski jest gatunkiem zasiedlającym suche, otwarte tereny od środkowej Europy do zachodniej Azji. W Polsce można go spotkać  w części środkowej i południowej, z wyjątkiem Karpat. Jest szeroko rozprzestrzeniony i liczny, ale w krajach zachodnich, gdzie krajobraz jest coraz bardziej przekształcany rolniczo jego liczebność drastycznie się zmniejsza.

Tryb życia

Środowiskiem życia chomika europejska są tereny stepowe, pola uprawne i nieużytki. Chętniej wybiera obszary o glebie ciężkiej, gliniastej, ale nie wilgotnej. Unika terenów piaszczystych i skalistych. Prowadzi samotny tryb życia. Kopie nory składające się z korytarzy i szeregu komór o różnym przeznaczeniu – do spania (wyścielona miękkimi częściami roślinnymi), gromadzenia zapasów, składania odchodów. Przed zimą otwór wejściowy do nory zatyka ziemią. Głębokość nory może osiągać 2 m. W październiku zapada w sen zimowy, wielokrotnie przerywany dla zjadania nagromadzonych zapasów. Sen trwa do marca. Chomik europejski jest aktywny nocą, jedynie na jesieni, w porze gromadzenia zapasów można go spotkać również w dzień. Jest dosyć walecznym zwierzęciem – zagrożony potrafi zaatakować nawet psa.

Odżywianie

Pokarm chomika europejskiego stanowią zielone części roślin, ziarna zbóż i inne nasiona, bulwy i korzenie, owoce, owady, ślimaki, dżdżownice, a nawet małe kręgowce. Chomik europejski podaje sobie pokarm do pyszczka bardzo zręcznymi, przednimi kończynami. Nimi też wyłuskuje nasiona. Jedzenie przenosi do nory w torbach policzkowych.

Rozmnażanie i rozwój

Okres godowy u chomika europejskiego rozpoczyna się pod koniec kwietnia. Na ten czas samce przenoszą się do nor samic. Ciąża trwa 17 -20 dni. Samica rodzi 2 razy w roku, w okresie od mają do sierpnia. W miocie jest 4 -11 (do 19) młodych. Otwierają one oczy po 2 tygodniach, mleko ssą przez 3 tygodnie, ale od 9 dnia ich dieta jest uzupełniana pokarmem roślinnym. Usamodzielniają się po upływie ok. 25 dni. Dojrzałość płciową osiągają po roku. Chomik europejski żyje 6 -8 lat.

4.7/5 - (6 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Błąd w nazwie łacińskiej – cricetus , nie critetus.

super
duzo sie dowiedzialam