Perkoz rogaty (Podiceps auritus)

Perkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock
Mały ptak wodny, nieznacznie większy od gołębia miejskiego. W furkoczącym locie delikatnie uniesiona szyja. U dorosłych, w szacie zimowej, podczas lotu widoczne białe lusterka (rozciągnięte na całą dłoń) oraz biel na przedramieniu. W kraju nieliczny, rzadko wyprowadza lęgi, za to regularnie obserwowany na przelotach, nieliczny na zimowiskach.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Płaska głowa. Dziób prosty, stosunkowo krótki, z jasnym koniuszkiem. Tęczówka oka jaskrawoczerwona (jak u zausznika). Ciało, szyja długawe. Na palcach ma płaty skórne. Dorosłe w szacie godowej oraz spoczynkowej mylone z zausznikiem przez podobne ubarwienie. W lecie odróżnialne po rdzawej szyi oraz po kształcie głowy. Obie płcie ubarwione tak samo. W okresie godowym szyja i boki są rdzawe, a wierzch, ciemię oraz pokrywy uszne ciemne, brzuch biały. Charakterystyczne pęki żółtych piór ciągnące się wzdłuż brwi, sięgając do karku. Kantarek rozjaśniony. W zimie skromniej ubarwione, ciemię oraz brew ciemne, kontrastujące z białymi policzkami (na końcu głowy - ciemnej czapeczki białe wcięcie). Wzdłuż karku cienka czarna linia. Delikatna plamka na kantarku, Na szyi jasnoszara obroża (jak u zausznika). Osobniki młodociane dosyć podobne do dorosłych, na policzku szarawy pasek, nie mają białego wcięcia na ciemnej czapeczce. Jasna plamka na kantarku jest nieco większa.
Czy wiesz, że...Perkoz rogaty objęty jest ścisłą ochroną gatunkową

Występowanie

Podgatunek nominatywny zamieszkuje strefę borealną północnej i środkowej Eurazji od Islandii i półwyspu Skandynawskiego po Kamczatkę. Drugi podgatunek zamieszkuje północno-zachodnie obszary Ameryki Północnej. Zimuje wzdłuż wybrzeży morskich północno-zachodniej Europy, Bałtyku, północno-wschodniej Azji oraz Ameryki Północnej. W Polsce nie gniazduje, spotykany na wybrzeżu podczas przelotów i na zimowiskach.

Biotop

Przebywa na zarośniętych jeziorach, mokradłach, starorzeczach, oraz w zatokach morskich.

Lęgi

Gniazdo budują oboje partnerzy na wodzie, zakotwiczone na roślinności wodnej. Głównie jeden lęg w roku (w maju). Składa 4-5 (maksymalnie 8) różnobarwnych jaj. Wysiadywanie trwa około 22-25 dni. Pisklęta po wykluciu są zaradne, ale pozostają pod opieką rodziców. Samodzielność uzyskują po około 55 dniach. Dojrzałość płciową osiągają po 2 latach.

Pokarm

Nurkuje za pokarmem, jak również chwyta go z powierzchni wody oraz z roślinności wodnej. Żywi się bezkręgowcami (skorupiaki, mięczaki, owady), kręgowcami (ryby) oraz pokarmem roślinnym.
Perkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock Perkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

Galeria zdjęć

Perkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/ShutterstockPerkoz rogaty, fot. Agami Photo Agency/Shutterstock
Perkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/ShutterstockPerkoz rogaty, fot. Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Perkozy
Rodzaj:Podiceps
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź