Pierwomrówka łagodna (Formica fusca)

Pierwomrówka łagodna, fot. shutterstock
Pierwomrówka łagodna spotykana jest na obszarze całej Palearktyki: Eurazja od półwyspu Iberyjskiego i Wysp Brytyjskich na zachodzie po wschodnią Rosję, Chiny i Japonię na wschodzie. W wielu miejscach występowania liczna, w Europie pospolita. Częsta w amatorskich hodowlach.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Pierwomrówka łagodna należy do rzędu błonkoskrzydłe (Hymenoptera). Jest najpospolitszą oraz największą mrówką z podrodzaju Serviformica. Ciało składa się z głowy, tułowia oraz z odwłoka. Ubarwienie ciała królowej i robotnic jest czarne, błyszczące, z brązowymi nogami. Samce są czarne, z żółtobrunatnymi odnóżami i czułkami. Głowa jest zwężająca się ku przodowi, wyposażona w przyoczka, oczy złożone oraz jedną parę, kolankowato zagiętych czułek. Oczy są nieowłosione. Występuje u niej aparat gębowy typu gryzącego. Głaszczki szczękowe są 6 członowe. Tułów jest masywny. Od tułowia odchodzą trzy pary odnóży oraz dwie pary skrzydeł. Skrzydła występują tylko u form płciowych (u samicy i samca). Skrzydła są przezroczyste lub przy nasadzie przydymione. Gatunkiem podobnym do pierwomrówki łagodnej jest Formica lemani.
Czy wiesz, że...Na pierwomrówce łagodnej pasożytuje mrówka rudnica (Formica rufa), która przejmuje jej gniazdo, zabijając lub wypędzając królową.

Biologia

Pierwomrówka łagodna występuje głównie w lasach, śródleśnych polanach, skrajach lasów i zadrzewieniach. Gniazda zakłada w próchniejących pniach, w ziemi, pod kamieniami, pod korą, w korzeniach drzew a także w kępach mchu. Preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. Gatunek poliginiczny. Loty godowe odbywają się od lipca do września. Po kopulacji samce giną. W gnieździe może występować jedna lub kilkanaście królowych. Kolonia liczy do kilkuset robotnic. Pierwomrówka jest wszystkożerna. Żywi się spadzią (wydzieliną produkowana przez mszyce), nektarem oraz innymi owadami i ich larwami. Pierwomrówka łagodna nie jest agresywna.
Pierwomrówka łagodna, fot. shutterstock Pierwomrówka łagodna, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Pierwomrówka łagodna, fot. shutterstockPierwomrówka łagodna, fot. shutterstock
Pierwomrówka łagodna, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzina:Mrówkowate
Rodzaj:Formica
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź