Pokląskwa (Saxicola ruberta)

  1. Wygląd
  2. Biotop
  3. Występowanie
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć
Możemy ją zobaczyć na łące, gdzie potrafi godzinami siedzieć na wierzchołku samotnego krzewu w oczekiwaniu na przefruwającą lub pełznącą ofiarę. Przestraszona odlatuje niskim lotem i siada niedaleko na wystającej kępie trawy. Jest tak lekka, że może się utrzymać nawet na źdźble trawy.

Wygląd

Jest to ptak o pionowej postawie ciała. Ubarwienie obu płci jest podobne, u samca bardziej kontrastowe. Wierzch ciała i głowa są ciemnobrązowe. Brew, dwa lusterka na skrzydle i skrajne sterówki (częściowo) - białe. Spód ciała kremowy z lekko pomarańczową piersią. Osobniki młodociane nie posiadają białych lusterek. Bywa mylona z kląskawką.

Biotop

Pokląskwa żyje na wilgotnych łąkach i torfowiskach z rozproszonymi grupami niewielkich drzew lub krzewów, niekiedy także na uprawach leśnych.

Występowanie

Areał lęgowy tego gatunku obejmuje Europę, z wyjątkiem najbardziej północnych i południowych rejonów, Kaukaz i częściowo zachodnią Syberię. Zimę spędza w tropikalnej Afryce. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, najczęściej spotykanym na terenach bagiennych i torfowiskowych, np. w Dolinie Biebrzy.

Lęgi

Gniazdo pokląskwy jest dobrze ukryte pod gęstym nawisem niskiej roślinności zielnej, uwite w dołku na ziemi, często na brzegu rowu. Zbudowane jest z liści traw, łodyżek roślin zielnych i mchu, wyścielone suchymi trawami z dodatkiem włosia. Samica znosi 5-6 niebieskawozielonych jaj i wysiaduje je przez 12-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 12-13  dniach, ale pozostają pod opieką rodziców jeszcze ponad dwa tygodnie. Wyprowadza 1 lęg w roku, na ogół w drugiej połowie maja.

Pokarm

Pokląskwa odżywia się owadami, pająkami i dżdżownicami, a pokarm znajduje zarówno w powietrzu, jak i wśród roślin i na ziemi.
Pokląskwa, Saxicola ruberta, Whinchat Samiec, fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Pokląskwa, Saxicola ruberta, WhinchatPokląskwaPokląskwaPokląskwaPokląskwaPokląskwa
Pokląskwa, Saxicola ruberta, WhinchatPokląskwaPokląskwaPokląskwaPokląskwa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj:Saxicola
Gatunek:Pokląskwa
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy