Pomurnik (Tichodroma muraria)

Samica pomurnika. By derivative work: Hämbörger (talk)Tichodroma_muraria02.jpg: User:Kulac (Tichodroma_muraria02.jpg) [CC BY-SA 2.5, GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Ptak nieco większy od wróbla. W kraju bardzo nieliczny, osiadły gatunek lęgowy. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Bardzo charakterystyczny ptak. Ciało w szaro-czarno-czerwonym ubarwianiu. Tęczówka oczna ciemnobrązowa. Dziób jest ciemny, lekko wygięty ku dołowi, cienki oraz długi. Wierzch oraz spód popielatoszare. Skrzydła zaokrąglone, z czerwono-czarno-białym rysunkiem. Ogon krótki, czarny, z jasnym końcowym pasem o szarym obrzeżeniu. Nogi ciemne. Palce długie. Dymorfizm płciowy widoczny w okresie godowym. W lecie u samców podgardle, gardło oraz pierś czarne, a skrzydła z większą ilością czerwieni. Samice z mniejszą ilością czerwieni na skrzydłach, oraz szarobiałą piersią i gardłem. W okresie zimowym samce podobne do samic. Osobniki młodociane są również podobne do samic.
Czy wiesz, że...Pomurnik wyposażony jest w dłuższy tylny pazur, który jest przystosowaniem do wspinania się po ścianach skał. Dodatkowo podczas wspinaczki pomurnik macha skrzydłami.

Występowanie

Pomurnik występuje w wysokich górach Eurazji. W Europie gnieździ się w Górach Kantabryjskich, Betyckich, Pirenejach, Alpach, Apeninach, Górach Dynarskich, Karpatach. Na Bliskim wschodzie zamieszkuje głównie Taurus (Turcja) i Kaukaz. W centralnej Azji występuje w górach Tienszan, Pamir, Hindukusz i w Himalajach. Na zimowiska zlatuje na niżej położone obszary.

Biotop

Siedliskiem pomurnika są wysokie góry z nagimi skałami i głazami, porośnięte niską roślinnością. Pojawia się na dużych wysokościach - w Azji nawet do 6000 m n.p.m. W okresie zimowym spotykany jest w niższych partiach gór, a nawet w podgórskich miastach

Lęgi

Gatunek monogamiczny. Gnieździ się w szczelinach skał. Gniazdo buduje z traw, mchu, piór oraz sierści. Przystępuje do jednego lęgu w roku. Samica składa od 4 do 5 białych, fioletowo nakrapianych jaj. Czas wysiadywania (przez samice) wynosi 18-21 dni. Samiec w tym czasie dostarcza jej pożywienie. Młode opuszczają gniazdo po 29 dniach od wyklucia. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym (samice) bądź w drugim roku życia (samce).

Pokarm

Ptak żywiący się w głównej mierze owadami oraz pajęczakami. Pokarm poszukuje w ścianach skalnych, zdobywa go także w locie oraz zbiera z ziemi.
Samica pomurnika. By derivative work: Hämbörger (talk)Tichodroma_muraria02.jpg: User:Kulac (Tichodroma_muraria02.jpg) [CC BY-SA 2.5, GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons Samica pomurnika. By derivative work: Hämbörger (talk)Tichodroma_muraria02.jpg: User:Kulac (Tichodroma_muraria02.jpg) [CC BY-SA 2.5, GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Samica pomurnika. By derivative work: Hämbörger (talk)Tichodroma_muraria02.jpg: User:Kulac (Tichodroma_muraria02.jpg) [CC BY-SA 2.5, GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia CommonsPomurnik. By Dibyendu Ash [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Pomurnik. By putneymark (wall creeper (Tichodroma muraria)) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Pomurniki
Rodzaj:Tichodroma
Gatunek:Pomurnik
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź