Ślimak winniczek (Helix pomatia)

Nazywany/a też: winniczek

By user:Kosiarz-PL, cropped Przykuta (Image:Helix pomatia may 2008.JPG) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Ślimak winniczek zamieszkuje Europę centralną, zachodnią i południową. Na północy zasięgu występuje w południowej Skandynawii, na zachodzie granica zasięgu biegnie m.in. przez Białoruś i Ukrainę, na południu spotykany jest w północnej Grecji, we Włoszech i wschodniej Hiszpanii. Ślimak ten zamieszkuje także południowo-wschodnią Anglię.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Dwie pary czułków z oczami na szczycie dłuższych. Ciało żółto szarawe. Muszla jest stożkowato kulista, barwy od białawej do ciemnobrązowej. Posiada od 5 do 6 skrętów. Większość osobników jest prawoskrętna. Otwór muszli duży. Warga u dojrzałych osobników jest jasna i gruba. Pierścienie wzrostowe są szorstkie. Na muszli mogą być widoczne brązowe paski. Muszla z czasem staje się jaśniejsza.
Czy wiesz, że...Gatunek jadalny. Eksportowany z Polski do Francji oraz Niemiec. W związku z nadmierną eksploatacją wprowadzono uregulowania dotyczące pozyskiwania ślimaka winniczka ze środowiska. Największy ślimak w Polsce i jeden z największych w Europie.

Biologia

Ślimak winniczek zamieszkuje różnorodne dostępne siedliska. Warunkiem występowania ślimaka winniczka jest wysoka wilgotność i słabe nasłonecznienie. Preferuje głównie  gleby wapienne. Spotykany jest w zaroślach, parkach, winnicach i ogrodach do wysokości około 1830 m n.p.m. Aktywny głównie w nocy oraz w pochmurny bądź deszczowy dzień. Hibernacja trwa od października do marca. Zimuje w ściółce, pod kamieniami. Przed hibernacją muszla zasklepiana jest wieczkiem (epifragmą), które po wybudzeniu ze snu zimowego odpada. Występuje u niego hermafrodytyzm. Zapłodnienie jest krzyżowe. Kopulacja odbywa się na wiosnę. Do rozrodu przystępuje od maja do lipca. Może złożyć od 40 do 60 jaj. Składa jaja do zagłębienia w ziemi, następnie je zasypuje. Jaja są białe i mierzą 5,5-6,5 mm. Wylęg następuje po 3-5 tygodniach od złożenia, w zależności od wilgotności. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a czwartym rokiem życia. W naturze żyje 5-8 lat, choć maksymalnie może dożyć do 30. Według IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). W naszym kraju gatunek objęty ochroną częściową.
Ślimak winniczek By user:Kosiarz-PL, cropped Przykuta (Image:Helix pomatia may 2008.JPG) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Ślimak winniczekŚlimak winniczek
Ślimak winniczek

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Ślimaki
Rodzina:Ślimakowate
Rodzaj:Helix
Indeks nazw polskich - gromada Ślimaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź