Wodnik (Rallus aquaticus)

Nazywany/a też: wodnik zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
Obie płcie są ubarwione jednakowo: mają długi, czerwony, lekko zagięty ku dołowi dziób, wierzch ciała oliwkowobrązowy z czarnymi plamami, boki z czarnymi i białymi poprzecznymi pręgami, białe podogonie, nogi rudawe o bardzo długich palcach. Młode są ubarwione mniej kontrastowo, dziób mają szarokremowy.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Brzegi płytkich zbiorników wodnych różnej wielkości z roślinnością pływającą i przybrzeżnymi pasami trzciny, tataraku itp. oraz bagna.
Czy wiesz, że...Wodnik, choć jego budowa wskazuje na doskonałe przystosowanie do poruszania się na lądzie, potrafi pływać, a w momencie zagrożenia - nawet nurkować;

Występowanie

Areał lęgowy wodnika jest porozrywany i obejmuje całą Europę poza strefą arktyczną oraz południową i środkowa Azję. Na południu i zachodzie Europy jest osiadły, populacje z pozostałych obszarów zimują głównie w zachodniej i południowej Europie oraz w północnej Afryce. W Polsce występuje na całym niżu, zwykle bywając ptakiem nielicznym, gdzieniegdzie średnio licznym (Bagna Biebrzańskie). W okresie wędrówek jest spotykany w całym kraju, z górami włącznie.

Lęgi

Wodnik wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gniazdo buduje w kępie pod osłoną gęstej roślinności, w pobliżu wody. Jest to luźna czara z suchych liści, często przykryta zwisającymi pędami roślin jak daszkiem. Samica składa 6-13 żółtawych jaj w czerwonobrązowe i szare plamki. Po 19-21 dniach wysiadywania wykluwają się pisklęta, które po kilku dniach opuszczają gniazdo pod opieką rodziców. Zdolność lotu osiągają w 7-8 tygodniu życia.

Pokarm

Chruściel ten żeruje biegając po płytkiej wodzie lub po pływających na powierzchni wody roślinach. Żywi się głównie owadami, ślimakami, kijankami i dżdżownicami. Na jesieni uzupełnia ten pokarm nasionami i zielonymi częściami roślin.
Wodnik, Rallus aquaticus, Water Rail Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Wodnik, Rallus aquaticus, Water Rail
Wodnik, Rallus aquaticus, Water Rail

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Chruściele
Rodzaj:Rallus
Gatunek:Wodnik
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź