Wół piżmowy (Ovibos moschattus)

Nazywany/a też: piżmowół

Źródło: Corel Stock Photo
Dł. ciała 190-245 cm, dł. ogona 9-14 cm, wys. (masywny tułów ma jednakową wysokość w kłębie i w zadzie) 120-151 cm, masa ciała 180-410 kg. Samce większe od samic. Zarówno samce, jak i samice posiadają szerokie rogi dł. do 73,7 cm zakręcone do dołu i na zewnątrz, tworzą na łbie coś w rodzaju hełmu. Barwa ciemnobrązowa do czarnej z jasnym zadem i kończynami. Grubą sierść (jednakowo gęstą na pysku i na kończynach!) tworzą długie wierzchnie włosy chroniące przed deszczem i śniegiem, które formują swoiste osłony o długości 60-70 cm po obu stronach ciała. Miękkie, gęste futro strony brzusznej zatrzymuje powietrze, izolując zwierzę od zimna. Innymi przystosowaniami do warunków klimatycznych zamieszkiwanej przez niego strefy jest niski wzrost, ogromny garb tłuszczowy i wysokie osadzenie małych raciczek oraz wielkie, szerokie racice, pomocne przy rozkopywaniu śniegu. Nazwa wół piżmowy wywodzi się od substancji o mocnym zapachu wydzielanej przez samce w czasie godów.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Tundra górzysta i arktyczna Ameryki Północnej od Alaski po Grenlandię, ponadto ponownie wprowadzony na rosyjski Półwysep Tajmyr i do Środkowej Skandynawii. zamieszkuje przede wszystkim doliny i niziny

Tryb życia

Żyje w stadach po 10-35, niekiedy po 100 osobników. W stadzie z reguły znajdują się 2-3 samce. Stado jest niezwykle przywiązane do swego terenu. W razie zagrożenia formują krąg z łbami i masywnymi rogami zwróconymi w kierunku wroga, a młodymi bezpiecznymi w środku. w ten sposób skutecznie bronią się przed wilkami.

Odżywianie

Niewybredne, o niewielkim zapotrzebowaniu na pokarm. Spożywają głównie trawy, turzyce, zioła i krzewy - niemal wszystkie rośliny występujące w tundrze. W lecie pasą się w dolinach, zimą szukają pożywienia na większych wysokościach, gdzie wiatry miejscami rozwiewają śnieg i odsłaniają skrawki gruntu.

Rozmnażanie i rozwój

W czasie godów byki walczą o samice, szarżując i taranując się wzajemnie. Na wiosnę, po ciąży trwającej 8-9 miesięcy rodzi się tylko 1 młode (rzadko zdarzają się 2).
Wół piżmowy, Ovibos moschatus, muskox Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Wół piżmowy, Ovibos moschatus, muskox
Wół piżmowy, Ovibos moschatus, muskox

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Wołowate
Rodzaj:Ovibos
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź