Zaleszczotek książkowy (Chelifer cancroides)

Nazywany/a też: zaleszczotek pospolity

Zasięgi występowania zaleszczoteka książkowego jest bardzo słabo poznany ze względu na niewielkie rozmiary i bardzo skryty tryb życia. Zaleszczotek pospolity prawdopodobnie jest kosmopolityczny. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Zaleszczotek książkowy należy do rzędu zaleszczotki (Pseudoscorpiones). Jest to drobny pajęczak, przypominający z wyglądu miniaturowego skorpiona. Nie występuje u niego jednak, tak jak skorpiona, zaodwłok zakończonym kolcem jadowym. Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży, w tym 4 pary odnóży krocznych. Pierwsza z nich to kleszczowate szczękoczułki (chelicery). Na ich końcu znajdują się przewody gruczołów przędnych. Druga para, nogogłaszczki (pedipalpy) są przekształcone w mocne kleszcze. Na nogogłaszczkach znajdują się ujścia gruBarwa ciała ciemnobrązowa. Głowotułów jest jednolity. Wyposażony jest w jedną parę oczu. Segment tułowiowy jest zwężony w przedniej części. Odwłok jest szerszy od tułowia, składa się z 12 segmentów. Odnóża są barwy czerwonawej.
Czy wiesz, że...Zaleszczotek książkowy jest niezwykle pożytecznym stawonogiem. Żywi się larwami moli, roztoczami, a także gąsienicami barciaków, chroniąc księgozbiory oraz ule przed szkodnikami.

Biologia

Zaleszczotek książkowy zamieszkuje leśną ściółkę, próchniejące drewno, gniazda, korę drzew i inne naturalne, ciemne i wilgotne kryjówki. Spotykany często w ulach i rzadko w bibliotekach wśród starych zbiorów. Zaleszczotek jest organizmem rozdzielnopłciowym. Samce są terytorialne. Rozród odbywa się od kwietnia do czerwca. Występuje taniec godowy, podczas którego samiec kieruje samice na spermatofor (pakiet plemników). Samica może złożyć do 40 jaj, które nosi w torbie lęgowej (znajdującej się po brzusznej stronie ciała). Rozwój w worku lęgowym trwa około miesiąca. Całkowity rozwój trwa od 10 do 24 miesięcy. Zaleszczotek książkowy jest drapieżny. Żywi się owadami i pajęczakami. Postacie dorosłe żyją do 3-4 lat.
Zaleszczotek książkowy Christian Fischer [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Zaleszczotek książkowy
Zaleszczotek książkowy

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rodzina:Cheliferidae
Rodzaj:Chelifer
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź