Rozejrzyjmy się dookoła, a wszędzie dostrzeżemy przedmioty wykonane z niklu. To części naszej biżuterii i ubrań, sztućce, narzędzia schowane w garażu, elementy wyposażenie łazienki czy ozdoby. Nikiel jest dosłownie wszędzie. Czy jego powszechność jest bezpieczna dla naszego zdrowia?

- Nikiel – co to takiego?
- Występowanie niklu
- Wydobycie niklu
- Uczulenie na nikiel
- Nikiel w pożywieniu – dzienne zapotrzebowanie na nikiel
- Nikiel - pożyteczny, czy nie?
Nikiel – co to takiego?
Nikiel (Ni) to srebrzystobiały metal o złotawym połysku, twardy i ciągliwy, zaliczany do grupy metali przejściowych. Po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie jest najczęściej występującym pierwiastkiem. Podobnie jak żelazo, kobalt i gadolin wykazuje właściwości ferromagnetyczne (do 355 st. C., później przechodzi w paramagnetyk). Mimo podatności na utlenianie bardzo powoli koroduje.
Gdy już wyizolowano nikiel i prawidłowo opisano jego właściwości, stał się on przedmiotem zachwytu do tego stopnia, że zaczęto go określać mianem metalu idealnego czy nawet szlachetnego. Wszystko przez to, że jako materiał twardy i ciągliwy, okazał się przy okazji niezwykle odporny na korozję. Nie omieszkano również zauważyć jego potencjału estetycznego.
Gdzie jest nikiel? Nowe srebro – to inaczej mosiądz wysokoniklowy, stop metali wynaleziony w Chinach, który w 10-20% składa się z niklu. Stop ten nie zawiera żadnych ilości srebra, jednak z wyglądu jest do niego podobny. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji ozdób czy instrumentów muzycznych. Meteoryty żelazne – meteoryty zbudowane w największej mierze z żelaza, z dużą zawartością niklu. Żelazo meteorytowe służyło w starożytności m. in. do produkcji narzędzi |
Występowanie niklu
Nikiel w około 60% wykorzystywany jest do produkcji stali nierdzewnej. Stal w wyniku połączenia z niklem staje się też kwaso- i żaroodporna, a także wytrzymała na tyle, że może służyć do budowy statków czy generatorów w reaktorach.
Nikiel służy poza tym do barwienia ceramiki i w niewielkim stopniu do produkcji związków niklu. Od 1857 roku stopniowo wzrastało wykorzystanie tego metalu w przemyśle. To właśnie wtedy rząd Stanów Zjednoczonych rozpoczął bicie monet z 12% zawartością niklu. W
Niklowanie
pokrywanie powierzchni wyrobów metalowych warstwą niklu w celu zapobiegnięcia korozji lub ze względów estetycznych.

Ruda niklu, fot. shutterstock
Wydobycie niklu
W tej chwili nikiel wydobywany jest w kilkunastu krajach świata, w ilości ponad 2 mln. ton rocznie. Jego rudy dzieli się na tlenkowe, siarczkowe i arsenowe. Najbogatsze złoża niklu znajdują się w Australii, na Kubie, w Indonezji, w Południowej Afryce, w Rosji, a także w Kanadzie, która do lat 50. ubiegłego wieku pozostawała największym producentem niklu na świecie. Obszarem, na którym odkryto pierwsze potężne złoża niklu jest francuska Nowa Kaledonia.
W rankingu krajów o najbogatszych złożach tego pierwiastka zajmuje wciąż wysokie miejsce – rocznie wydobywa się tam kilkanaście tysięcy ton niklu. Rosja z kolei zajmuje pierwsze miejsce na świecie, jeśli chodzi o produkcję niklu. Co ciekawe, nikiel jest najdroższym metalem na świecie, co wynika między innymi ze stale rosnącego nań popytu.
W skorupie ziemskiej nikiel występuje pod postacią minerałów – garnierytu i pentlandytu. Naukowcy oceniają, że najwięcej koncentruje się go w jądrze Ziemi.
Uczulenie na nikiel
Alergia na nikiel jest jednym z najczęstszych typów alergii. Decyduje o tym powszechność tego pierwiastka – jak już wiemy, nikiel jest obecny w naprawdę wielu przedmiotach codziennego użytku. Nadwrażliwość na nikiel często odkrywa się poprzez użytkowanie biżuterii. Pierścionki, kolczyki czy łańcuszki nosimy przecież przez kilka-kilkanaście godzin dziennie, a niekiedy w ogóle ich z siebie nie zdejmujemy. Biżuteria produkowana z niklu może w kontakcie ze skórą prowadzić do jej zaczerwienienia czy pojawienia się wysypki. Osoby z nadwrażliwością na nikiel powinny jednak w miarę możliwości unikać także innych przedmiotów, które mogą uwalniać nikiel i sprzyjać reakcji alergicznej w wyniku długotrwałego kontaktu ze skórą. Dotyczy to chociażby oprawek okularowych czy guzików. W przypadku alergii na nikiel, przedmioty codziennego użytku wyprodukowane z udziałem niklu powinno się zastępować plastikowymi. Jeśli nie ma takiej możliwość, a nadwrażliwość na nikiel jest zaawansowana, można wykonać test z dwumetyloglioksymem, który reaguje na obecność jonów niklu. W praktyce jednak nie pozbędziemy się ze swojego otoczenia przedmiotów czy substancji zawierających nikiel. Znajduje się on nawet w dymie papierosowym oraz w wielkomiejskim smogu. Co więcej, nikiel obecny jest również w żywności.
Ekologia.pl poleca

Nikiel znajdziemy m. in. w czekoladzie i kako. Źródło: shutterstock
Nikiel w pożywieniu – dzienne zapotrzebowanie na nikiel
W ujęciu biologicznym nikiel zaliczany jest do mikroelementów. Jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu pozostaje dość niejasny. Wiadomo, że jest istotny dla flory bakteryjnej jelit oraz stanowi ważny składnik enzymów i jest niezbędny do ich syntezy. Odgrywa poza tym ważną rolę w przemianie białek, węglowodanów i tłuszczy. Dzienne spożycie niklu utrzymuje się na poziomie minimalnym 200 mikrogramów – jest to dawka niezbędna i bezpieczna. Możemy ją jednak nieświadomie podnieść, spożywając produkty, w których zawartość niklu jest nieco wyższa, niż w pozostałych.
Produkty spożywcze o zwiększonej zawartości niklu:
- czekolada i kakao
- produkty zbożowe nieoczyszczone (pełnoziarniste)
- orzechy i nasiona
- konserwy
- soczewica i fasola
- ryby
- warzywa i owoce uprawione w bliskości fabryk
Stosunkowo niewiele niklu znajduje się w mięsie i w przetworach mlecznych. Układając dietę trzeba mieć jednak na uwadze, że niedobór niklu może wpłynąć negatywnie na nasz metabolizm, powodować senność, osłabienie, nadmierną potliwość, niepokój, a nawet prowadzić do niedokrwistości.
Nikiel - pożyteczny, czy nie?
Nikiel to pierwiastek z grupy metali przejściowych. Charakteryzuje się dobrą ciągliwością i odpornością na korozję. Dzięki znacznemu połyskowi wykorzystywany jest w zdobnictwie i ceramice. Nikiel służy jednak przede wszystkim do produkcji przedmiotów użytku codziennego. Jest częstym alergenem, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Mimo to został sklasyfikowany jako mikroelement – bierze bowiem udział w przemianach metabolicznych i syntezie enzymów.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)
Bibliografia
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie; “DIETA W ALERGII NA NIKIEL”; su.krakow.pl;
- Prof. dr hab. n. med.Krzysztof Buczyłko; “Nie tylko alergeny: nikiel”; alergia.org.pl;
- Duda-Chodak, Aleksandra Duda, Aleksandra & Błaszczyk, Urszula. (2008); “The impact of nickel on human health”; Journal of Elementology. 13. 685-696. ;
- Nielsen, Forrest. (1977); “Nickel toxicity. 2. ”; United States Department of Agriculture;