Miodunka plamista ziele - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne astrowce ogórecznikowate miodunka Miodunka plamista ziele
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Miodunka plamista ziele (Pulmonaria officinalis)

Nazywana/y także: miodunka lekarska, miodunka nakrapiana, płucnik, ziele płucne
Pulmonaria officinalis, By Kristian Peters -- Fabelfroh 07:59, 14 May 2005 (UTC) (photographed by myself) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Roślina ta liczy sobie 16 gatunków. W Polsce spotkać można 4 gatunki. Gatunkiem typowym jest miodunka plamista, która w formie naturalnej występuje praktycznie w całej Europie. W naszym kraju można ją spotkać głównie na Pomorzu oraz w zachodnich rejonach.

Wygląd

Łodyga rośliny jest wzniesiona i owłosiona. Osiąga do 30 cm wysokości. Jest słabo rozgałęziona lub pojedyncza. Liście mają kształt jajowaty, ich szerokość zwykle równa jest ich długości. Liście mają jaśniejszą barwę od spodu, są przy tym sztywno owłosione. Od górnej strony posiadają srebrzyste plamy. Kwiaty są dwubarwne. Na początku, gdy kwiaty są młode mają barwę czerwoną, później przybierają odcień fioletowy. Kwiaty wyrastają na szypułkach, dzięki temu tworzą kwiatostan dwustronny. Owoc składa się z czterech rozłupek, które są czarne lub brunatne.

Zbiór

Surowiec zbiera się w okresie od marca do maja. Następnie należy wysuszyć ziele cienką warstwą.

Właściwości lecznicze

Miodunka wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia chorób płucnych, w tym przede wszystkim zapalenia oskrzeli. Wszystko dzięki właściwościom jakie posiada, czyli naturalnie występującym w roślinie śluzom, które działają osłaniająco na narządy. Działa również wykrztuśnie oraz przeciwzapalnie, dzięki temu sprawdza się w leczeniu infekcji błon śluzowych.

Roślina ta jest składnikiem wielu ziołowych mieszanek, które pomagają na przykład w przewlekłym kaszlu, działają moczopędnie czy osłaniająco. Działa również przeciwkrwotocznie, dlatego często wykorzystuje się liście tej rośliny do tamowania krwawień. Polecana jest na wszelkie rany, ponieważ działa przeciwwysiękowo, a do tego pomaga goić rany zlokalizowane na skórze oraz błonach śluzowych.

Właściwości te stosowane są również w leczeniu chorób płuc, ponieważ wspomaga bliznowacenie ran, dzięki temu przyspiesza rany tkanki płucnej. Działa również oczyszczająco – oczyszcza krew. Zalecana jest również do stosowania  w celach profilaktycznych – osłania płuca przed szkodliwymi pyłami oraz substancjami lotnymi, zwiększa ich odporność.

Praktyczne zastosowanie

Napar na stany zapalne dróg oddechowych

Składniki:

  • 1 łyżka suszonego ziela miodunki
  • Woda

Susz zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie.

Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Miodunka plamista Pulmonaria officinalis wzniesiona, gruczołowato owłosiona, kanciasta łodyga, liście plamiste, odziomkowe długoogonkowe, jajowate, ostre, łodygowe na dole mają krótkie, oskrzydlone ogonki górne są siedzące, wszystkie jajowate, kwiaty zebrane w sierpiki, mają długie, ogruczolone szypułki, 5 działek i płatków, najpierw kwiaty są czerwone, potem fioletowe, owoce to rozłupnie, roślina ozdobna i lecznicza, ziele regeneruje układ oddechowy leczy zapalenie płuc i gruźlicę.

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!