Morszczyn pęcherzykowaty - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła protisty chryzofity brunatnice Fucales morszczynowate morszczyn Morszczyn pęcherzykowaty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus Vesiculosus)

Morszczyn pęcherzykowaty. By User Stemonitis on en.wikipedia (Taken by Stemonitis) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Morszczyn pęcherzykowaty to glon z grupy brunatnic, który występuje w Atlantyku oraz Oceanie Arktycznym, zarówno w wodach przybrzeżnych, jak i morzach. Glon ten znajduje się zarówno po stronie amerykańskiej, jak również europejsko-afrykańskiej.

Wygląd

Roślina zbudowana jest z trzech części, to znaczy ryzoidu – odpowiednika korzeni, kauloidu – odpowiednika łodygi oraz fylloidu – odpowiednika liści. Taśmowe ciało wegetatywne opatrzone jest pęcherzami pławnymi. Jego wysokość może sięgać  1 m. Na końcach ciała znajdują się zebrane w koncektaple organy rozmnażania.

Zbiór

Glony zbiera się przez cały rok, ponieważ fale regularnie wyrzucają je na brzeg, w szczególności po burzach. Po zebraniu należy je dokładnie wyczyścić z pasku i innych zanieczyszczeń. Suszenie przeprowadza się naturalnie w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Morszczyn wykorzystywany jest do leczenia pacjentów z miażdżycą oraz zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Jest dostępny w wielu sklepach ze zdrową żywnością nie tylko przez wzgląd na jego doskonałe właściwości zdrowotne, ale także ze względu na to, że jest często używany, jako składnik diet odchudzających, ponieważ działa oczyszczająco na organizm. Reguluje przy tym wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom i zwiększa maskę kałową. Glony są bogate w witaminy (z grupy B i C) oraz sole mineralne, dlatego są doskonałym dodatkiem do diety – umożliwiają uzupełnić braki tych składników w organizmie. Morszczyn jest również bogatym źródłem jodu, najwięcej posiada go morszczyn wyławiany z Oceanu Atlantyckiego. Właśnie dlatego często stosuje się do go leczenia niedoczynności tarczycy. Wykorzystuje się go również do leczenia problemów reumatycznych. Glony mają również działanie żółciopędne oraz diuretyczne. Stosuje się je również do likwidowania obrzęków. Regeneruje organizm i działa ogólnie wzmacniająco. Morszczyn polecany jest również do kuracji przeciw wypadaniu włosów. Sprawdza się także w leczeniu wrzodów.

Praktyczne zastosowanie

Kąpiel z morszczynem pomagająca w bólach mięśni i stawów

Składniki:

  • 40 g morszczynu pęcherzykowatego
  • bawełniany woreczek

Morszczyn umieścić w woreczku i zawiązać. Umieścić woreczek w gorącej wodzie. Woreczek należy nasączać wodą i przemywać nim ciało. Oprócz działania przeciwbólowego, kąpiel taka ma również działanie relaksujące.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Morszczyn pęcherzykowaty Fucus vesiculosus kauloid rozgałęziony, fylloidy rozgałęzione, karbowane, karby zaostrzone, do podłoża przytwierdzony tarczką, lęgnie i plemnie zebrane w blaszkowatych zagłębieniach w plesze-konceptaklach, składnik mieszanek ziołowych, suszony to przyprawa. Zapobiega niedoczynności tarczycy, ma jod, zapobiega miażdżycy, neutralizuje metale ciężkie, przeczyszcza, łagodzi objawy zapalenia stawów, zapobiega zwapnieniom tkanek.