Rdest ostrogorzki (Polygonum hydropiper)
Występowanie
Rdest ostrogorzki w formie dzikiej występuje w Afryce Północnej, Azji, Europie oraz Australii. Można go znaleźć także w innych miejscach na świecie, gdyż jest to gatunek rozprzestrzeniony. W Polsce jest rośliną pospolitą. Lubi tereny podmokłe, więc roślinę można spotkać na brzegach rzek i strumieni oraz na podmokłych polach.
Wygląd
Łodyga rdestu ostrogorzkiego jest podnosząca się lub wznosząca, osiąga do 50 cm wysokości. Na ogół ma barwę purpurową. Liście mają kształt lancetowaty, są nagie. Kwiaty zebrane są w kłosy. Okwiat ma barwę zielonawą, góra jest biała lub czerwona. Owoc to orzeszek o kanciastym kształcie.
Uprawa i zbiór
Zbiory przeprowadza się w okresie kwitnienia rośliny, należy ściąć górną część rośliny razem z kwiatostanami. Suszenie należy przeprowadzić w zacienionym miejscu w temperaturze 30 stopni Celsjusza.
Właściwości lecznicze
Surowcem jest ziele rdestu ostrogorzkiego, w którym znajdziemy rutynę i kwercetynę (flawonoidy), garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz witaminy A, C i K.
Rdest działa przeciwzapalnie, ściągające i przeciwkrwotocznie – poleca się go stosować w przypadku występowania krwawień w przewodzie pokarmowym, zbyt długich i obfitych miesiączek, a także krwawień z macicy. Wykorzystywany jest także do hamowania krwotoków z nosa czy hamowania krwawień powstałych w wyniku ran na skórze. Ma właściwości poprawiające krzepliwość krwi. Polecany jest do leczenia żylaków odbytu, jednak decyzję o zastosowaniu rdestu należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Roślina sprawdza się w leczeniu nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych. Działa moczopędnie, a więc również przeciwobrzękowo. Wyciągi z ostropestu (wodne i wodno-alkoholowe) pomagają hamować biegunki. Rdest sprawdza się w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, przede wszystkim likwiduje nieprzyjemne wzdęcia. Roślinę wykorzystuje się również w sposób zewnętrzny, ziele rdestu pomaga leczyć kontuzje, zwichnięcia oraz trudno gojące się rany. Stosuje się ją także do leczenia gośćca i artretyzmu oraz różnych dermatoz, w tym celu warto zastosować leczniczą kąpiel z dodatkiem tego surowca.
Praktyczne zastosowanie
Odwar na nieżyty przewodu pokarmowego i wzdęcia
Składniki:
- 1 łyżka ziela rdestu ostrzogorzkiego
- Woda
Ziele zalać szklanką wody. Podgrzewać na małym ogniu przez pół godziny, jednak nie doprowadzać do wrzenia. Przecedzić. Pić po 1/4 szklanki odwaru 2-3 razy dziennie.
Rdest ostrogorzki Polygonum hydropiper łodyga słabo rozgałęziona, wzniesiona, ukorzenia się w węzłach, liście lancetowate, nagie, faliste, krótkoogonkowe, mają orzęsione na brzegach pochwy, białe okrągłe kwiaty zebrane są w kłosy na szczytach łodyg, 6 pręcików, 5 listków okwiatu. Roślina lecznicza, ziele działa przeciwkrwotocznie, moczopędnie, przeciwzapalnie, łagodzi wewnętrzne krwawienia, leczy żylaki nóg i skazę krwotoczną. Przyprawa, roślina barwierska. Rośnie na polach, łąkach, miedzach, podwórkach.