SERDECZNIK POSPOLITY ZIELE. Roślina - serdecznik pospolity, lwi ogon, lwie serce, ptasie ziele, sercowe ziele
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne jasnotowce jasnotowate serdecznik Serdecznik pospolity
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca)

Nazywana/y także: gęsia stopka, lwi ogon, lwie serce, ptasie ziele, sercowe ziele, wilcza stopa
Serdecznik pospolity. By myself (Own work) [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści
Występowanie

Serdecznik pospolity występuje praktycznie w całej Europie oraz na terenie Turcji. W Polsce roślina jest pospolita na terenach niżowych i na pogórzu. Spotkać ją można na obrzeżach lasów, w zaroślach, na rumowiskach i wilgotnych pustkowiach oraz przy przydrożach. 

Wygląd

Serdecznik pospolity dorasta do 150 cm wysokości. Roślina jest owłosiona na całej długości. Łodyga jest pusta w środku, ma około 1 cm szerokości. Liście górne mają kształt lancetowaty i są słabo owłosione, natomiast dolne mają kształt jajowatokolisty i są gęsto owłosione. Kwiaty są niewielkie, pojawiają się w kątach liści. Owoc to rozłupnia, która zawiera 4 rozłupki. Cała roślina wydziela słaby, ale nieprzyjemny zapach.

Uprawa i zbiór

Serdecznik jest uprawiany, jako roślina lecznicza. Nie jest zbyt wymagający jeżeli chodzi o glebę. Idealne podłoże pod uprawę rośliny to gleba próchnicza i wapienna. Plantacje użytkuje się przez 3-4 lata. Roślina zapylana jest głównie przez trzmiele.

Zbiory przeprowadza się w okresie pod koniec kwitnienia rośliny. Zbiera się pędy szczytowe i boczne, które mają długość około 25 cm. Suszenie należy przeprowadzić w zacienionym i przewiewnym miejscu, w którym temperatura nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza. Po wysuszeniu należy wyrzucić grubsze części łodygi.

Właściwości lecznicze

 

Serdecznik pospolity właściwości ma bardzo wiele. Działa przede wszystkim uspokajająco i wyciszająco na organizm. Dlatego roślinę wykorzystuje się do leczenia nerwic, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności i stanów nerwicowych, w tym nerwicy sercowo-naczyniowej. Ponadto sprawdza się w leczeniu innych dolegliwości sercowych. Zalecany jest do leczenia arytmii oraz przyspieszonego bicia serca, osłabienia mięśnia sercowego oraz nadciśnienia. Roślina polecana jest przede wszystkim osobom starszym, ponieważ pomaga w tak zwanym sercu starczym. Stosuje się ją również w zaburzeniach przewodu pokarmowego, pomaga przede wszystkim w zaparciach, bólach brzucha, wzdęciach, biegunkach, zaparciach, braku apetytu, uczuciu pełności w żołądku. Ziele polecane jest również kobietom, ponieważ pomaga przy bolesnym miesiączkowaniu, a także w menopauzie. Serdecznik stosuje się również w sposób zewnętrzny, pomaga leczyć rany oraz uszkodzenia skóry, w tym także oparzenia I i II stopnia. Działa również słabo moczopędnie, żółciopędnie oraz ściągająco. Roślinę wykorzystuje się również do leczenia łagodnej postaci cukrzycy oraz choroby Basedowa (takie zastosowanie ma głównie w Rumunii).

Praktyczne zastosowanie

Napar z serdecznika działający uspokajająco

Składniki:

  • 1 łyżka ziela serdecznika
  • Woda

Ziele zalać 100 ml wrzącej wody. Zostawić pod przykryciem na kilka minut. Przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobudza laktacje, zewnętrznie można przemywać naparem rany,

Owłosiona, czterokanciasta, prążkowana łodyga, liście dłoniaste, ząbkowane, ogonkowe, górne trójkątne, trójdzielne, piłkowane, nasady klinowate, siateczkowate unerwienie, pojedyncze, drobne, nibyokółkowe kwiaty wargowe w gronach, górna warga różowa, dolna fioletowa, 5 działkowy, zielony kielich, działki zaostrzone, owoce to rozłupnie z 4 rozłupek, roślina lecznicza, reguluje pracę serca, działa uspokajająco, przeciwskurczowo, ściągająco, moczopędnie i przeciwbiegunkowo, łagodzi arytmię, wzmacnia mięsień sercowy, obniża ciśnienie rozkurcza, łagodzi bolesne miesiączki, skurcze w obrębie układu pokarmowego, bólach brzucha, wzdęciach, zaburzeniach trawienia, biegunkach.