Widłak goździsty - opis, wygląd, występowanie, zastosowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe widłaki widłaki jednakozarodnikowe widłakowce widłakowate widłak Widłak goździsty
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Widłak goździsty (Lycopodium clavatum)

Nazywana/y także: widłak, widłak babimór, widłak czołga, widłak maczugowaty
Widłak goździsty. By Bernd Haynold (selbst fotografiert - own picture) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Występowanie

Roślina występuje w klimacie umiarkowanym na całym świecie. W Polsce spotkać można ją na terenach niżowych i w górach. Rośnie w lasach mieszanych, jednak szczególnie upodobała sobie lasy iglaste. Poza tym spotkać ją można na torfowiskach i wrzosowiskach. To właśnie widłak tworzy torfowiska.

Wygląd

Łodyga rośliny osiąga do 1 m długości. Pędy rośliny pokładają się, niektóre są schowane pod ziemią. Liście ułożone są skrętolegle. Mają wąski i lancetowaty kształt oraz barwę jasnozieloną. Na roślinie występują 2-3 sporofile. Mają jajowaty kształt i są zebrane w kłos.

Uprawa i zbiór

Widłak objęty jest ochroną częściową, dlatego podczas zbiorów pozyskuje się tylko kłoski zarodniowe. Należy ściąć je za pomocą nożyczek w okresie, gdy dojrzewają, czyli są koloru żółtego. Dzięki temu uniknie się zniszczenia rośliny. Zbiory kłosków należy przeprowadzić, gdy na dworze jest wilgotno (rano, po deszczu). Taka pogoda uniemożliwia rozsypywanie się zarodników. Każdy zbiór surowca wymaga odpowiedniego pozwolenia.

Właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest żółty proszek, który pozyskuje się z kłosów. Ma on działanie moczopędne, dlatego jest wykorzystywany do leczenia schorzeń nerek i pęcherza moczowego. Co więcej, działa również dezynfekująco, dlatego sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych. Widłak ma działanie żółciopędne, dlatego wykorzystuje się go do leczenia schorzeń wątroby. Jest wykorzystywany także do leczenia nowotworów tego narządu. Przygotowywane z proszku zasypki służą do leczenia trudno gojących się ran, trądziku, łuszczycy, odleżyn oraz wrzodów na skórze. Proszek działa bowiem przyspieszająco na gojenie. Widłak działa ochronnie na komórki nerwowe. Polecany jest do poprawy pamięci i koncentracji, a także do usprawnienia nauki i zwiększania wydolności psychicznej. Widłak ma również działanie przeciwbólowe, dlatego wykorzystuje się go pomocniczo do leczenia reumatyzmu orz skurczy mięśni. Roślina wykorzystywana jest także do leczenia schorzeń narządów płciowych, w tym do leczenia bólów jąder.

Praktyczne zastosowanie

Napar z widłaka polecany przy marskości wątroby oraz do leczenia złośliwych nowotworów wątroby

Składniki:

  • 1 łyżeczka widłaka
  • Woda

Widłak zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić na kilka minut do naciągnięcia. Przecedzić. Napar należy pić niewielkimi łykami na pół godziny przed śniadaniem.

Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mielismy doswiadczenie lecznicze, uzdrawiające z widłakiem.
Mąż miał rozległe oparzenie torsu, nóg i reki.
zastosowalismy proszek na burchle.Już na drugi dzień widac było jego działanie.Skóra wokół burchli zaczęła przysychać, burchle z płynami powiększały się, szybko pekały, a skóra wokół przysychała i narastał nowy naskórek.
Leczenie trwało krótko i bez powikłań.
Proszek z widłaka co roku w sierpniu zbiera nasza sąsiadka, która od lat ma go w zapasie.Obiecuję sobie, że w tym roku nazbieram i ja.

Widłak goździsty Lycopodium clavatum długie, płożące pędy, widlasto rozgałęzione, ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate, całobrzegie, prostopadłe do łodygi, liście zarodnionośne długie, lancetowate, zebrane w walcowate kłosy na szczycie pędu, korzenie są rozgałęzione, wyrastają z całego, podziemnego pędu. Roślina lecznicza, działa moczopędnie, leczy kamienie moczowe, choroby wątroby, rany, wypryski, łuszczycę.