AGAMA BRODATA. Gad. Zwierzę - agama brodata, brodatogama brodata, jaszczurka brotata
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Gady Łuskonośne Agamowate Pogona Agama brodata
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Agama brodata (Pogona vitticeps)

Nazywana/y także: brodatogama brodata, jaszczurka brotata
Agama brodata (Pogona vitticeps)
Spis treści

Ten ciekawy gatunek o spektakularnym wyglądzie łatwo się oswaja, co sprawia że jest chętnie trzymany przez terrorystów. Obecnie to jedna z najpopularniejszych jaszczurek w chowie amatorskim.

Wygląd

Średniej wielkości jaszczurka, osiągająca do 60 cm długości przy czym oprawie połowę stanowi ogon. Na ciele liczne, szorstkie łuski, które miejscami (boki ciała i głowy oraz grzbiet) tworzą rodzaj kolców. Jaszczurka nazwę zawdzięcza nadymaniu podgardla w stanie podniecenia – sterczące wtedy na wszystkie strony kolce przypominają nieco brodę. Głowa duża o trójkątnym kształcie, ciało stosunkowo krępe, ogon walcowaty. Kończyny dobrze wykształcone, palce zakończone pazurami. Przeważnie jest żółtoszara lub szarobrązowa, niekiedy z ciemniejszymi znaczeniami na grzbiecie i ogonie. Spód ciała jaśniejszy, przeważnie kremowy.  Chcąc odstraszyć napastnika nie tylko nadyma podgardle, ale unosi się na łapach, często otwiera pysk – wszystko to ma sprawiać wrażenie że jest większa niż w rzeczywistości.

Występowanie

Zamieszkuje Australię: od południowo-wschodnich terenów Terytorium Północnego aż po środkowy Queensland.

Środowisko i tryb życia

Zamieszkuje tereny suche, przeważnie stepy a także półpustynie i obrzeża pustyń. Najczęściej bywa spotykana wśród niskich, krzaczastych zarośli a  także wśród skał, niekiedy również w buszu. Aktywna w ciągu dnia, chociaż najgorętsze godziny południowe spędza w ukryciu. Z uwagi na dogodną bazę pokarmową bywa spotykana w ogródkach przydomowych, w których dodatkowo łatwo jest o wygodna kryjówkę a i presja ze strony drapieżników jest mała.

Rozmnażanie

Gody zaczynają się z początkiem października. W wygrzebanej norze samica składa 10-26 jaj, ich inkubacja trwa w zależności od temperatury 2-3 miesiące. Świeżo wyklute młode mierzą około 8-9 cm długości.

Pokarm

Podstawa pożywienia stanowią wszelkie bezkręgowce o odpowiedniej wielkości. Najczęściej są to różne gatunki owadów i pajęczaków, okazjonalnie także mięczaki czy tez młode gryzonie. Pokarm  pochodzenia zwierzęcego stanowi do 70% diety. Uzupełnienie stanowią wszelkiego typu rośliny: przeważnie pędy i zielone części roślin czy też np. opadłe owoce.

4.9/5 - (14 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

naprawdę interesujące nigdy by mi do głowy nie weszło że agama brodata jest tak bardzo interesującym zwierzem polecam czytać takie informacje polecam!

Bardzo dobry wstęp dla wszystkich zainteresowanych kupnem agamy brodatej. Widać, że jaszczurki cieszą się w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularnością, więc dobrze jest się przygotować zanim kupimy zwierzę. Istnieje wiele sprawdzonych hodowli agam brodatych, np. https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/
Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem, bo później może się okazać, że agama, którą ktoś sprzedał, ma wady genetyczne albo jest zarobaczona. Tutaj widzę, że znają się na rzeczy, mają bazę wiedzy, więc chyba warto skorzystać z oferty.
Zaktualizowałbym jeszcze artykuł może o odmiany agam :)

wspaniałe zwierzę interesujące i w ogóle, ale według mnie
brakuje tu ciekawostek czegoś co wzbudzi większe zainteresowanie u widzów no wiecie takie coś co powie nam jakie to zwierzę jest np. dzikie czy spokojne itp.
BRAKUJE INTERESUJĄCYH FAKTÓW