ALMIK HAITAŃSKI - zwierzę. Zwierzę - Solenodon paradoxus | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Ryjówkokształtne Almikowate Almik Almik haitański
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Almik haitański (Solenodon paradoxus)

Seb az86556, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Spis treści
Wygląd

Almik haitański należy do rzędu ryjówkokształtne (Soricomorpha). Głowa jest stosunkowo duża. Pysk jest wydłużony, ryjkowaty. Oczy są małe. Na pysku występują długie wąsy czuciowe. Ryjek, uszy, stopy i ogon są słabo owłosione. Ciało pokryte jest ciemno brązową sierścią. Spód ciała jest nieco jaśniejszy. Kończyny przednie są lepiej rozwinięte od tylnych. Łapy wyposażone są w długie pazury. Ogon jest długi. Dymorfizm płciowy nie występuje.

Występowanie

Almik haitański jest endemitem wyspy Haiti w Archipelagu Wielkie Antyle na Morzu Karaibskim. Większości zamieszkuje Republikę Dominikany w północno-wschodniej części wyspy, jedynie niewielka populacja tych ssaków występuje w Republice Haiti.

Tryb życia

Siedliskiem almika haitańskiego są suche lasy i zarośla oraz obszary rolnicze. Prowadzi nocny tryb życia. Na obszarze występowania potrzebują wielu schronień tj. puste kłody, szczeliny skalne i nory ziemne, w których ukrywa się w dzień. Żyje samotnie, w parach lub w grupach rodzinnych. Do głównych zagrożeń zaliczyć można utratę siedlisk oraz drapieżnictwo ze strony psów, kotów, szczurów i mangust. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Jest jadowity, produkuje trującą ślinę.

Odżywianie

Almik haitański jest w głównej mierzę owadożerny. W jego diecie poza bezkręgowcami (owadami i ich larwami, pajęczakami, pierścienicami i mięczakami) znaleźć można kręgowce (płazy, gady, małe ptaki), padlinę oraz pokarm roślinny. Pokarmu wyszukuje w ziemi, pod korą i pod kamieniami.

Rozmnażanie i rozwój

Almik haitański może przystąpić do dwóch miotów rocznie. Ciąża trwa 3 miesiące. Samica rodzi 1-2 młode. Po porodzie młode ważą ok. 40-55 g i mierzą 15,2-16,6 cm. Młode do dwóch miesięcy pozostają blisko samicy. Almik haitański żyje do 11 lat.

Bibliografia
  1. Jonathan J. Derbridge, Erin E. Posthumus, Hsiang Ling Chen, John L. Koprowski; "Solenodon paradoxus (Soricomorpha: Solenodontidae)"; ammalian Species, Volume 47, Issue 927; 2015-12-30;
  2. Turvey S., Incháustegui S.; "Solenodon paradoxus"; The IUCN Red List of Threatened Species; 2008;
  3. https://www.edgeofexistence.org; 2019-02-03;
4.6/5 - (13 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments