Cephalopholis argus (Cephalopholis argus)

Występowanie:
Gatunek stale przebywający w rejonach raf koralowych do głębokości 40 metrów, jednak najczęściej przebywa w płytszych rejonach wód do 10 metrów. Zamieszkuje Ocean Indo – Pacyficzny od Morza Czerwonego Do Republiki Południowej Afryki, na wschodzie w wodach Francuskiej Polinezji oraz wysp Pitcain. Na północy spotykany na wyspach Riukiu oraz Ogasawaea, a na południu w północnej części Australii oraz wyspie Lord Howe.
Budowa zewnętrzna:
Ubarwienie ciała jest ciemnobrązowe z licznymi małymi białymi kropkami. Na ciele może znajdować się od 5 do 6 pasków. Osobniki dorosłe mogą osiągać 60 cm długości.
Biologia:
Bardzo popularny gatunek raf koralowych. Osobniki młodociane przebywają w spokojnych rejonach. Należy do gatunków bentosowych oraz nekto – bentosowych. Żywi się głównie rybami oraz małymi skorupiakami. W Morzu Czerwonym poluje rano oraz późnym popołudniem, natomiast na Madagaskarze żywi się w nocy. Jego mięso może zawierać toksyny ciugatera, szczególnie kiedy występuje na wyspach pacyficznych. Gatunek wykorzystywany w rybołówstwie, wędkarstwie sportowym oraz akwarystyce.