USTNIK CIEMNOPRĘGI. Ryba. Zwierzę - ustnik ciemnopręgi
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Okoniokształtne Ustnikowate Chaetodon Chaetodon melannotus
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Chaetodon melannotus (Chaetodon melannotus)

Chaetodon melannotus, Black-backed Butterflyfish
Spis treści
Występowanie

Chaetodon melannotus zasiedla wody tropikalne miedzy 30°N -30°S szerokości geograficznej. Występuje na Oceanie Indo – Pacyficznym od Morza Czerwonego do wschodniej Afryki na wysokości Samoa. Na północy spotykany od Japonii aż do znajdujących się na południu wyspie Lord Howe. Chaetodon melannotus pojawia się także na obszarze wód wokół Mikronezji.

Budowa zewnętrzna

Znamienną cechą tej ryby jest umiejętność zmiany koloru w momencie przestraszenia, lub kiedy obserwowana jest nocą. Wszystkie płetwy Chaetodon melannotus są koloru żółtego z ciemną pionową pręgą na głowie ryby przechodzącą przez oko. Długość ciała ryby może sięgać 18 cm.

Biologia

Zwykle ten gatunek występuje samotnie, jednak odnotowano przypadki łączenia się w pary w czasie rozrodu. Zdarza się także, że osobniki należące do tego gatunku formują większe grupy, w którym przemieszczają się wspólnie. Osobniki młodociane zazwyczaj przebywają na płytkich rejonach raf koralowych. Żywią się głównie koralowcami z podgromady koralowców ośmiopromiennych oraz z rzędu koralowców kamiennych. Jednak Chaetodon melannotus jest gatunkiem wszystkożernym, którego pokarm składa się także z bezkręgowców morskich. 

4.9/5 - (19 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments