Chaetodon austriacus (Chaetodon austriacus)

Występowanie
Chaetodon austriacus jest gatunkiem zamieszkującym wody Morza Czerwonego oraz Zatoki Adeńskiej. Przemieszcza się maksymalnie do 15 m głębokości w rejonie raf koralowych. Gatunek endemiczny Morza Czerwonego, gdzie występuje w dużej liczebności oraz często mylony z gatunkiem Oceanu Indo – Pacyficznego Chaetodon trifasciatus.
Budowa zewnętrzna
Obecność dwóch ciemnych pasków na odcinku głowowym jest cechą specyficzną dla tego gatunku. Jeden z nich dokładnie przechodzi przez oko ryby nadając mu czarny kolor. Ubarwienie jest zwykle żółte z niebieskimi poziomymi paskami wzdłuż całego ciała. W okolicy czarnych warg znajdują się ciemne wzory. Płetwa ogonowa w kolorze głębokiej czerni, na której wokół znajduje się żółte obramowanie. Największy odnotowany samiec dorósł do 13 cm długości.
Biologia
Chaetodon austriacus łączący się w pary w czasie rozrodu, bardzo rzadko występuje pojedynczo. Gatunek aktywny najbardziej w dzień, żerujący na różnorodnym pokarmie, zaliczany do wszystkożerców. Wykazuje zachowania terytorialne oraz należy do ryb niemigrujących, przebywających stale w tym samym rejonie.