Cytrynka czarnolica (Geothlypis trichas)

Samce tych ptaków łatwo rozpoznać po ich ubarwieniu. Doskonale opisuje je ich nazwa: barwę – cytrynki, oraz charakterystyczną cechę – czarnolice. O wiele trudniej rozpoznać samicę, którą łatwo pomylić choćby z samicami innych gatunków z rodziny lasówek.
Wygląd
Ptaki te posiadają oliwkowo-żółte upierzenie. Samce są ciemniejsze i bardziej kolorowe, niż samice. Charakterystyczną cechą samca cytrynki czarnolicej jest, zgodnie z nazwą gatunkową, szeroki czarny pas biegnący ponad dziobem i przechodzący na boki głowy. Jego czarne policzki odcinają się wyraźnie od żółtego gardła. Drobny biały pas oddziela czarne pióra na głowie od reszty upierzenia o oliwkowo-szarej barwie. Samica o oliwko-żółtym upierzeniu całego ciała posiada, tak jak samiec, żółte gardło. Tęczówki są ciemne, dziób – ciemny, nogi – jasne.
Występowanie
Zasięg występowania tego gatunku obejmuje Amerykę Północną. Na zimę populacje zamieszkujące północną część kontynentu przemieszczają się na południe. Docierają do Ameryki Centralnej, zimują także na wyspach m.in. na Wielkich Antylach.
Środowisko życia
Preferują otwarte tereny. Można je spotkać wśród przybrzeżnych zarośli, na rozległych łąkach i podmokłych obszarach, na skraju lasu, a także na obszarach zdominowanych przez rolnictwo.
Lęgi
Gniazdo cytrynki czarnolicej znajduje się zwykle na ziemi, dobrze ukryte wśród trzcin i traw. Zbudowane jest z roślinnych szczątków – traw, liści, gałązek etc. Samica składa około pięciu jaj. Wysiaduje je sama, a samiec przynosi jej pożywienie. Wylęgłym potomstwem opiekują się oboje rodzice. Potomstwo tych niewielkich ptaków dorasta bardzo szybko, a dorosłej parze udaje się często odchować dwa lęgi jednego roku.
Pokarm
Cytrynki czarnolice są owadożerne. Pokarmu poszukują wśród roślinności lub łowią owady w locie. Niewielkim uzupełnieniem ich diety bywają nasiona.