Miętus pospolity - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ryby Kostnoszkieletowe Promieniopłetwe Dorszokształtne Lotidae Lota Miętus pospolity
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Miętus pospolity (Lota lota)

Nazywana/y także: miętus
By Achim R. Schloeffel [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

 

Występowanie

Miętus pospolity występuje na północnych krańcach niemal całej półkuli północnej. W Eurazji od Loary i Sekwany we Francji (w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wyginął) po Lenę w Rosji na zachodzie. Południową granicę zasięgu ryby wyznaczają pasma górskie Alp, Gór Dynarskich, Kaukazu oraz Pogórze Kazachskie, Ałtaj, Góry Jabłonowe i Pasmo Stanowe. W Ameryce Północnej występuje na obszarze całej Alaski i Kanady oraz na północy Stanów Zjednoczonych.

Budowa zewnętrzna

Miętus pospolity posiada głowę małą, z nieznacznym grzbietobrzusznym spłaszczeniem. Oczy małe, owalne, z lekkim wytrzeszczem. Otwór gębowy szeroki, półokrągły. Obie szczęki podobnej długości. Na szczękach, lemieszu oraz w gardzieli drobne zęby. Na podbródku oraz przy otworach nosowych pojedyncze wąsiki. Sylwetka wydłużona, w części ogonowej bocznie spłaszczona. Łuski pokrywające ciało są drobne, cykloidalne. Ciało w ciemnożółte, oliwkowozielone lub czarne plamkowanie. Grzbiet ciemny (oliwkowozielony bądź czarnobrunatny). Boki ciała są oliwkowobrunatne. Brzuch brudno żółtawobiały. Wszystkie płetwy ciemne. Dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza jest krótka i mała, druga kilkukrotnie dłuższa, sięgająca do nasady płetwy ogonowej. Między nimi cienka przerwa. Płetwy piersiowe w miarę duże, wachlarzowate. Płetwy brzuszne przesunięte do przodu. Płetwa odbytowa długa. Płetwa ogonowa dificerkalna (w kształcie wachlarza). Linia boczna prosta, dobrze zaznaczona. Samce nieznacznie mniejsze od samic.

Biologia

Miętus pospolity zamieszkuje rzeki i zbiorniki zaporowe na dużej głębokości. Preferuje wody zimne i spokojne. Czasem spotykany także w górskich strumieniach. Aktywny w nocy, w ciągu dnia ukryty wśród kamieni i korzeni. Odbywa wędrówki tarłowe w dużych stadach. Tarło rozpoczyna w miesiącach zimowych (grudzieńmarzec). Rozród odbywa się w miejscu o piaszczystym bądź mulistym podłożu, porośniętym roślinnością. Samica składa maksymalnie do 700 tys. ziaren ikry. Jaja są przezroczyste z żółtawym zabarwieniem. Dojrzałość płciową osiąga od drugiego do czwartego roku życia. Miętus pospolity może maksymalnie osiągnąć długość ciała 1 m oraz masę do 32 kg.

Odżywianie

Miętus pospolity żywi się rybami oraz bezkręgowcami dennymi (larwami owadów, mięczakami, skorupiakami).

Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
4.7/5 - (16 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!