Nurnik zwyczajny (Cepphus grylle)

Wstęp
Czarno biały ptak morski. Na lądzie przebywa jedynie podczas lęgów. Lata nad wodą, uderzając szybko skrzydłami (słychać wtedy furkot). Sylwetka podczas lotu z lekko uniesioną głową, a tył ciała obniżony, na skrzydłach dobrze widoczne lustra. Przypomina pokrojem pingwina.
Wygląd
Alka średniej wielkości. Ma małą głowę z czarnym spiczastym dziobem. Tułów ma gruszkowaty, a nogi czerwone, osadzone daleko z tyłu ciała z palcami spiętymi błoną pływną. Brak dymorfizmu płciowego. W okresie letnim jest cały czarny a na wierzchu skrzydeł ma duże, jajowate, białe “lusterka”. Spód z kolei jest biały. Ubarwienie piór w zimie mocno różni się od tego w lecie. Nurniki mają wtedy biały spód, a wierzch ciała jest prążkowany. Osobniki młodociane oraz podczas pierwszej zimy mają na lusterkach prążkowanie, jak również ciemniejszą głowę i pierś. Podczas pierwszego lata są czarne, a ich lusterka są prążkowane, czym różnią się od dorosłych. Podobny do niego nurnik aleucki w szacie godowej ma czarny klin na lusterkach.
Występowanie
Jest nazywany „pingwinem północy”. Występuje na obszarach nadmorskich półkuli północnej. Spotykany na skalistych wybrzeżach oceanu Atlantyckiego i Spokojnego, na północy Europy, Azji i Ameryki Północnej oraz na arktycznych wyspach. W Europie jego populacje znajdują się na północnych obszarach Islandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii oraz na Półwyspie Skandynawskim. Zimowiska spędza w strefie Bałtyku, unikając lądu. W Polsce nieliczne stwierdzenia głównie na wybrzeżu poza sezonem lęgowym. Pojedyncze osobniki są spotykane na wodach śródlądowych.
Biotop
Silnie związany ze skalnymi wybrzeżami i płytkimi wodami przybrzeżnymi gdzie zakłada kolonie oraz zimuje.
Lęgi
Gniazduje na głazach, w półkach i szczelinach skalnych. Nie wyściela gniazda, co najwyżej skorupkami po muszlach. Odbywa jeden lęg w roku na przełomie maja – czerwca. Składa maksymalnie dwa stożkowate, beżowe, nakrapiane jaja. Wspólne wysiadywanie jaj trwa do 40 dni, a przez kolejne 40 dni pisklęta są karmione. Nurnik osiąga dojrzałość płciową w wieku 2 do 4 lat.
Pokarm
Nurkuje w celu zdobycia pokarmu. Odżywia się rybami i bezkręgowcami (mięczaki, skorupiaki).