Trzcinniczek - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Wróblowe Pokrzewkowate Acrocephalus Trzcinniczek
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus)

Nazywana/y także: trzcinniczek zwyczajny, trzcionka
Trzcinniczek, Acrocephalus scirpaceus, Eurasian Reed Warbler
Spis treści

Jest jednym z najliczniejszych ptaków zamieszkujących zarośnięte brzegi naszych wód. Jego śpiew, brzmiący jak rytmiczny, szybki świergot, można usłyszeć przez całe lato. Samiec śpiewa wytrwale przez cały dzień, a nawet w nocy.

Wygląd

Jest mniejszy od trzciniaka, ale bardzo podobny, zarówno do niego, jak i do łozówki. Ma jasnobrązowy wierzch ciała, kremowy spód, niewyraźną, żółtawą brew, ciemne nogi. Dymorfizm płciowy nie występuje. Osobniki młodociane są bardziej żółtawooliwkowe.

Biotop

Trzcinniczek zasiedla szuwary nadwodne o niezbyt zwartej trzcinie. Gniazduje w ich przybrzeżnym pasie. W czasie przelotów pojawia się także w gąszczach krzewów.

Występowanie

Gatunek ten występuje w Europie bez północy i wschodu, w północno-zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w południowej części środkowej Azji. Jest wędrowny, zimuje głównie w tropikalnej Afryce. W Polsce występuje niemal w całym kraju, zwykle jest ptakiem średnio licznym, a tylko w odpowiednich środowiskach licznym, a nawet bardzo licznym (np. w bagiennej dolinie Narwi).

Lęgi

Samica buduje gniazdo w kształcie koszyka, wykorzystując do tego celu pędy roślin, które moczy i oplata na kilku sąsiadujących ze sobą pędach trzciny. Jego brzegi są mocno zawinięte do wewnątrz. Wyprowadza 1, czasami 2 lęgi w roku. Składa 3-5 jaj, zielonkawych w szare plamki. Wysiadują oboje rodzice przez 11-12 dni. Młode opuszczają gniazdo po takim samym czasie. Gniazdo trzcinniczka jest często wybierane przez kukułkę na „dom zastępczy” dla jej pisklęcia.

Pokarm

Trzcinniczek żywi się owadami.

4.6/5 - (8 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!