Wół piżmowy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Parzystokopytne Wołowate Ovibos Wół piżmowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Wół piżmowy (Ovibos moschattus)

Nazywana/y także: piżmowół
Wół piżmowy, Ovibos moschatus, muskox
Spis treści

Jedyny przedstawiciel rodzaju Ovibos.

Wymiary/Budowa

Dł. ciała 190-245 cm, dł. ogona 9-14 cm, wys. (masywny tułów ma jednakową wysokość w kłębie i w zadzie) 120-151 cm, masa ciała 180-410 kg. Samce większe od samic. Zarówno samce, jak i samice posiadają szerokie rogi dł. do 73,7 cm zakręcone do dołu i na zewnątrz, tworzą na łbie coś w rodzaju hełmu. Barwa ciemnobrązowa do czarnej z jasnym zadem i kończynami. Grubą sierść (jednakowo gęstą na pysku i na kończynach!) tworzą długie wierzchnie włosy chroniące przed deszczem i śniegiem, które formują swoiste osłony o długości 60-70 cm po obu stronach ciała. Miękkie, gęste futro strony brzusznej zatrzymuje powietrze, izolując zwierzę od zimna. Innymi przystosowaniami do warunków klimatycznych zamieszkiwanej przez niego strefy jest niski wzrost, ogromny garb tłuszczowy i wysokie osadzenie małych raciczek oraz wielkie, szerokie racice, pomocne przy rozkopywaniu śniegu. Nazwa wół piżmowy wywodzi się od substancji o mocnym zapachu wydzielanej przez samce w czasie godów.

Występowanie

Tundra górzysta i arktyczna Ameryki Północnej od Alaski po Grenlandię, ponadto ponownie wprowadzony na rosyjski Półwysep Tajmyr i do Środkowej Skandynawii. zamieszkuje przede wszystkim doliny i niziny

Tryb życia

Żyje w stadach po 10-35, niekiedy po 100 osobników. W stadzie z reguły znajdują się 2-3 samce. Stado jest niezwykle przywiązane do swego terenu. W razie zagrożenia formują krąg z łbami i masywnymi rogami zwróconymi w kierunku wroga, a młodymi bezpiecznymi w środku. w ten sposób skutecznie bronią się przed wilkami.

Odżywianie

Niewybredne, o niewielkim zapotrzebowaniu na pokarm. Spożywają głównie trawy, turzyce, zioła i krzewy – niemal wszystkie rośliny występujące w tundrze. W lecie pasą się w dolinach, zimą szukają pożywienia na większych wysokościach, gdzie wiatry miejscami rozwiewają śnieg i odsłaniają skrawki gruntu.

Rozmnażanie i rozwój

W czasie godów byki walczą o samice, szarżując i taranując się wzajemnie. Na wiosnę, po ciąży trwającej 8-9 miesięcy rodzi się tylko 1 młode (rzadko zdarzają się 2).

4.7/5 - (8 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

nie złe

Kocham Skarbka :**

Kocham Cię

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!