Helicobacter pylori a nowotwory

Na łamach Cancer Prevention Research, ukazała się informacja o ochronnej roli szczepów bakterii H. pylori, obniżającej ryzyko wystąpienia raka przełyku. To mniej znany kierunek badań nad bakterią, która sprzyja powstawaniu wrzodów oraz nowotworów żołądka i dwunastnicy.
Szacuje się, że H. pylori występuje u blisko 50 procent ludzi. Wskazuje się również, że infekcja tą bakterią może doprowadzić do rozwoju raka żołądka i dwunastnicy. Co paradoksalne, poprawa warunków sanitarnych i skuteczniejsze leczenie przypadków zakażeń w konsekwencji doprowadziły do zwiększenia częstości występowania raka przełyku wśród ludzi.
Tezy opublikowanej pracy sugerują, że częściowo za tą sytuację odpowiedzialna jest mniejsza częstość występowania szczepów CagA+ u ludzi. Dotychczas rzadka odmiana raka gruczołowego przełyku wykrywana jest w blisko 50% przypadków wszystkich typów nowotworu przełyku w USA i Wielkiej Brytanii.
Pomimo iż, bakterię H. pylori odkryto dopiero w latach 80. ubiegłego wieku, wiadomo już, że towarzyszy ona człowiekowi od blisko 60 tysięcy lat.






