Rusza kampania ZOOstaw, NIE porywaj!
Ekologia.pl Wpływ człowieka na środowisko ZOOstaw! Nie porywaj!

ZOOstaw! Nie porywaj!

Są puchate i mają lekko przerażony wzrok, nieporadnie skaczą po trawniku i rozdziawiają wielkie dzioby i pyszczki – tak wyglądają pisklęta, podloty i oseski. Wiele osób, spotykając młode ptaki i ssaki pochyla się z troską nad pisklęciem, zastanawiając się jak mu pomóc. Tylko czy ta pomoc jest konieczna? Właśnie ruszyła druga odsłona kampanii edukacyjnej „ZOOstaw, NIE porywaj”, którą Warszawskie ZOO prowadzi wspólnie z Ptasim Azylem, Straż Miejska w Warszawie i Lasy Miejskie – Warszawa. Jej celem jest nagłośnienie problemu porwań młodych ptaków i dzikich ssaków.

Młody, ranny ptak

Młode zwierzęta nie zawsze potrzebują naszej pomocy, fot. LGieger/Shutterstock

Pisklęta , podloty i oseski – wiele maluchów jest zabieranych ze środowiska naturalnego zupełnie niepotrzebnie! Nie zgubiły się, nie są ranne i wcale nie potrzebują pomocy człowieka! Przynoszone (często w dobrej wierze), do ZOO czy Lasów Miejskich-Warszawa są pozbawiane szansy na wzrastanie u boku i pod troskliwym okiem rodziców. Dlatego w stolicy ruszyła właśnie druga odsłona kampanii edukacyjnej „ZOOstaw, NIE porywaj!”, która uświadamia, dlaczego nie powinniśmy tego robić.

Bo okazuje się, że duża część zwierząt (zarówno ptaków, jak i ssaków) przywożonych przez Ekopatrol Straży Miejskiej do Ptasiego Azylu przy Warszawskim ZOO, a także do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich, trafia tam niepotrzebnie.

Takich przypadków właśnie wiosną i latem jest więcej, kiedy ludzie zaczynają ruszać na majówki, spotykają różne ptaki na swojej drodze, chodzą do parków, lasów i często gęsto przynoszą nam te ptaki zupełnie niepotrzebnie. Często wiozą je z daleka, z wielkim poświęceniem, a tak naprawdę wystarczyło ptaka zostawić, zdjąć z alejki czy z jezdni i zostawić – mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego ZOO. Ze ssakami właściwie wszyscy wiedzą, żeby niezbyt pospiesznie interweniować, nie dotykać ze względu na choroby, w tym wściekliznę. Przestrzegam przed zwierzęciem, które sprawia wrażenie oswojonego, żeby go nie dotykać, tylko powiadomić Straż Miejską, Ekpatrol, żeby je obejrzeli, sprawdzili i wyjaśnili. – podkreśla dyrektor Warszawskiego ZOO.

Zatem jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? W pierwszej kolejności zadzwoń do Ekopatrolu Straży Miejskiej pod numer 986.

Wszelkie niezbędne wskazówki – kiedy pomagać, kiedy ZOOstawić i do kogo po pomoc się zgłosić w przypadku konieczności udzielenia pomocy zwierzęciu – znajdziemy też na stronie: https://zoo.waw.pl/zoostawnieporywaj.

Pomagajmy zwierzętom mądrze. #zoostawnieporywaj

Ekologai.pl (JSz)

 

4.2/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments