Niedziela 17.04.2022

Co było pierwsze: jajko, czy kura?

Przed Wielkanocą jajka zyskują na znaczeniu. Pojawiają się wszędzie: w telewizyjnych reklamach, na bilbordach, na sklepowych wystawach i w końcu w naszym wielkanocnym koszyku. Jajko jest symbolem życia, zmiany, wiosny! Tymczasem nadal nie znamy odpowiedzi na kluczowe pytanie z nim związane. Co było pierwsze: jajko, czy kura?fot. shutterstockfot. shutterstock
A wiec, co było pierwsze jajo, czy kura? To pytanie od wieków zawstydza najsławniejszych filozofów i naukowców. Tymczasem badacze są podzieleni! Jedni uważają, że jeżeli pierwsza była kura, to musiała pochodzić z jajka.
Jak to możliwe? Materiał genetyczny nie zmienia się podczas życia zwierząt. Zmiany muszą zatem zachodzić w stadium rozwoju. Dlatego z jaja zniesionego przez gatunek niebędący kurą wykluł się prawdziwy kurczak. Kluczowa mutacja zaszła na poziomie zygoty. Profesor John Brookfield, autorytet w dziedzinie ewolucji twierdzi, że tylko taka kolejność jest możliwa. Z pewnością organizm, który wykształcał się w jajku był pierwszą kurą w historii – tłumaczy.

Innego zdania są naukowcy z Uniwersytetów Sheffield i Warwick. Badacze wykazali, że „białko kurze, wspomagające formowanie twardej skorupki jajka, pojawia się i przed, i po powstaniu owej skorupki”.
Szkielet i odciski piór archeopteryksa w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie
Szkielet i odciski piór archeopteryksa w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie - By H. Raab (User: Vesta) (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Pozostaje kwestia – skąd wzięła się kura?

Odpowiedź na zagadkę „Co było pierwsze: kura czy jajko?” zdaje się znać dr. hab. Mirosław Ratkiewiczem, kierownik Zakładu Zoologii Kręgowców Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

„Zdecydowanie jajko. Ale nie złożyła go kura. Jajko zostało zniesione przez gadzią formę – przodka współczesnych ptaków. Gady składały jaja, a ta linia dinozaurów, która nie wyginęła, a przekształciła się w ptaki, składała jaja, które prawdopodobnie nie różniły się od ptasich. Z jaja ostatniego dinozaura na linii ptasiej wykluł się pierw­szy ptak. Nie była to jeszcze ta dzisiejsza kura, bo ta wywodzi się prawdopodobnie od kura bankiwa, dzikiego przodka kury domowej.”
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Urszula Ludwiczak; “Źródło: Co było pierwsze: jajko czy kura? Jajko!”; ;
Moim zdaniem
Zgadasz się ze stwierdzeniem naukowców, że pierwsze, ponad wszelką wątpliwość było jajo, a nie kura?
Ocena (4.2) Oceń: