Poniedziałek 11.09.2023

Greta Thunberg to prawdziwa influencerka. Wywarła wpływ na 1/3 szwajcarskiej populacji

Jak wynika z badania Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL), około 30% Szwajcarów zmieniło swoje codzienne nawyki za sprawą ruchu szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg.Fot. Thomas Margraf/ShutterstockFot. Thomas Margraf/Shutterstock

Zbadano skutki pierwszych strajków klimatycznych w Szwajcarii. Wyniki pokazały, że „ludzie stali się bardziej świadomi tego, jak ich zachowanie wpływa na środowisko” – napisała główna autorka badania, Livia Fritz, w najnowszym numerze czasopisma Sustainability Science.
„Przyjrzeliśmy się szczególnie mieszkańcom Szwajcarii, którzy nie wzięli udziału w protestach” – mówi Fritz. „Chcieliśmy sprawdzić, czy ruch spowodował konkretne zmiany w ich zachowaniu”.

W ramach badania naukowcy przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Szwajcarii w październiku i listopadzie 2019 r., tuż po szczycie strajków klimatycznych. Zawierała ona pytania ogólne dotyczące nawyków środowiskowych respondentów, a także bardziej szczegółowe pytania dotyczące zmian po strajkach.

Jak wynika z badania, większość zauważonych zmian dotyczyła transportu, nawyków zakupowych i recyklingu. Na przykład około jedna trzecia respondentów stwierdziła, że obecnie częściej szuka alternatyw dla jazdy samochodem do pracy. Szuka także lokalnych produktów organicznych, je więcej dań wegetariańskich i wybiera miejsca na wakacje bliżej domu, aby nie korzystać z samolotów.
Uczestnicy ankiety podejmowali także większe wysiłki w celu ograniczenia ilości odpadów – zwłaszcza odpadów z tworzyw sztucznych.

„Nasze badanie wykazało, że tego rodzaju zaangażowanie obywatelskie poprzez zbiorowe działania może mieć bezpośredni wpływ na społeczeństwo” – mówi Fritz. „Zauważyliśmy także, że zmiany dokonywane na poziomie indywidualnym mogą prowadzić do szerszych zmian społecznych, pod warunkiem, że zostaną poparte jednocześnie działaniami politycznymi. Oba rodzaje impulsu są potrzebne, jeśli mamy osiągnąć długoterminowe rezultaty w skali czasu trzeba złagodzić globalne ocieplenie.”
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.3) Oceń: