Czwartek 01.02.2024

Rusza plebiscyt Drzewo Roku. Polskę będzie reprezentowało Serce Ogrodu

Już od 1 lutego będziemy wybierać najpiękniejsze drzewo 2024 roku w Europie. W organizowanym już po raz czternasty konkursie European Tree of the Year bierze udział piętnaście drzew z całego kontynentu, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Polskę w tym roku reprezentować będzie 200-letni Buk Serce Ogrodu rosnący w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Drzewo zwyciężyło w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2023 organizowanego przez Klubu Gaja.Głosowanie na Drzewo RokuBuk Serce Ogrodu, fot. Archiwum Klubu Gaja/ Bożka Piotrowska vel Zielona Bombonierka
Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku potrwa od 1 lutego do 22 lutego na stronie treeoftheyear.org/vote. Zwycięzcę poznamy już 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wszystkie drzewa biorące udział w konkursie mają swoje numery. Polskie drzewo Buk Serce Ogrodu - The Heart of the Garden otrzymało nr 8.
Serce Ogrodu (Heart of the Garden) to 200-letni buk pospolity rosnący w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

Ten niezwykły buk jest jednym z bardziej rozpoznawalnych drzew rosnących w Arboretum Wojsławice. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz. Jako podkładki do szczepienia użyto rosnącego szybciej zielonolistnego buka pospolitego (Fagus sylvatica), natomiast cześć szlachetną stanowi rosnąca wolniej, czerwonolistna odmiana ‘Atropunicea’. Historia buka jest także nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. Drzewo imponuje majestatem i intryguje nietypowo uformowanym, zgrubiałym pniem i szeroko rozpostartymi konarami. Jego liście w trakcie rozwoju zmieniają barwę – wiosną są ciemnopurpurowe, latem rudozielone, a jesienią żółtopomarańczowe. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Za sprawą swej popularności buk znalazł się również na wielu pamiątkach promujących to miejsce i w mediach.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 14 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce  konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym europejskim plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, w 2022 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymał Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej, a 2023 roku Dąb Fabrykant z Łodzi.
Ekologia.pl (JSz)
Ocena (4.3) Oceń: