Jak prawidłowo podlewać kwiaty doniczkowe?
Ekologia.pl Dom i ogród Ekologiczny dom Czy prawidłowo podlewasz swoje kwiaty?

Czy prawidłowo podlewasz swoje kwiaty?

Mimo że troskliwie podlewamy nasze kwiaty doniczkowe, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że sposób, w jaki to robimy ma znaczenie. Jedne gatunki chętnie pobierają wodę z podstawki, inne zaś wolą być nawadniane od góry. Aby domowe kwiatki czuły się dobrze, powinniśmy pamiętać o ich prawidłowym podlewaniu.

pixabay.com

pixabay.com

Poza dobraniem odpowiedniej metody nawadniania określonych kwiatów, należy zadbać o to, by ziemia w doniczce była stale wilgotna. Przesuszenie korzeni jest bowiem bardzo niebezpieczne dla roślin, więc w żadnym wypadku nie wolno do niego dopuścić. Jedynie sukulenty są odporne na brak wody przez dłuższy czas.

Od góry najlepiej podlewać rośliny, które mają wysokie zapotrzebowanie na H2O. Wśród nich znajdują się m.in.: begonia, filodendron, skrzydłokwiat, hortensja i róża chińska. Przy tej technice nawadniania powinniśmy pamiętać o konieczności wylewania nadmiaru wody z podstawki.

Z kolei podlewanie od dołu, czyli z podstawki, preferują rośliny delikatne, takie jak np. fiołek afrykański, kalanchoe czy niecierpek. Aby zapobiec gniciu korzeni, po 15 minutach od podlania należy jednak wylać wodę z podstawki.

W przypadku każdego sposobu nawadniania powinniśmy pamiętać o tym, że nasze rośliny najlepiej lubią przegotowaną lub odstaną wodę w temperaturze pokojowej.

Alicja Chrząszcz

Źródło: www.styl.pl
Źródło zdjęcia: www.pixaby.pl

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments