Banki Żywności, ekolodzy i szefowie kuchni apelują: Nie marnuj jedzenia w święta

Dla Banków Żywności jedzenie jest dobrem, którym trzeba mądrze gospodarować: ponad 2 miliony osób w Polsce żyją poniżej granicy skrajnego ubóstwa, tymczasem rocznie marnuje się 9 milionów ton żywności, a do marnowania przyznaje się 24 proc. badanych (Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności). Przegapianie terminów przydatności do spożycia, zbyt duże porcje i zakupy – to najczęstsze przyczyny marnowania. Ten problem może nasilić się w święta.


„Banki Żywności od wielu lat nawołują do przeciwdziałania marnowaniu żywności. W tym roku szczególnie podkreślamy wpływ marnowania żywności na przyrodę i straty wody, energii oraz surowców naturalnych. Mam nadzieję, ze podkreślając ten aspekt przekonamy kolejne firmy, instytucje i osoby do wspierania Banków Żywności w naszej misji” – mówi Maria Gosiewska, koordynatorka programów edukacyjnych Federacji Polskich Banków Żywności.

„Żeby bez wyrzutów sumienia cieszyć się Świętami wczujmy się też w rytm przyrody, która nie zna rozrzutności” – mówi dr Anna Kalinowska z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym, członkini Rady ds. Racjonalnego Wykorzystywania Żywności działającej przy Federacji Polskich Banków Żywności, Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2002:

„Rzadko myślimy o wpływie naszego marnowania na to odradzające się życie. Każdy wyrzucony kęs żywności to przecież niepotrzebnie zmarnowane rośliny czy zwierzęta, na wyhodowanie których trzeba było zużyć wodę czy wykorzystać powierzchnię ziemi zabraną dzikiej przyrodzie.

W solidarności ze środowiskiem oceńmy chłodnym okiem, ile czego jesteśmy w stanie zjeść, nie dajmy się skusić nadmiarowi i resztę koszyka na zakupy wypełnijmy wiosennym powietrzem, by z lekkim sercem cieszyć się wiosną” – apeluje dr Anna Kalinowska.

Na problem marnowania żywności w Święta zwraca również uwagę Jan Kuroń, szef kuchni, który po dziadku i ojcu odziedziczył wrażliwość społeczną i wybitny talent kulinarny. Jan Kuroń przedstawia rozwiązania, które stosuje w pracy i w domu:

„Przygotowując się do świąt lub rodzinnych spotkań, proponuję zrobić menu, czyli listę przygotowywanych potraw. Proponuję zaplanować ilość osób i dań, które w trakcie świąt chcemy dla nich przygotować, z uwzględnieniem potraw, które jak najbardziej mogą być przechowywane kilka dni w lodówce lub które po świętach możemy przerobić na coś innego, równie smacznego.
Kolejny etap, najcięższy chyba ze wszystkich, to asertywne zakupy. Są to zakupy, które robimy zgodnie z listą. Proponuję zwracać uwagę na termin przydatności – często bowiem zdarza się np. w przypadku mięs, iż jest on bardzo krótki. Kupujmy składniki potrzebne, nie wymyślajmy już nowych potraw – skoro wcześniej uznaliśmy zapisane za wystarczającą ilość. Przechowujemy zakupione produkty w sposób właściwy, aby jak najdłużej nadawały się do spożycia. Tu odsyłam Państwa na stronę www.niemarnuje.pl, gdzie możecie zapoznać się z podstawowymi wskazówkami, jak prawidłowo przechowywać żywność.
Następnie, bierzemy się za gotowanie: cechą dobrych restauracji jest nieskomplikowane menu, składające się z dań o podobnych składnikach. Proponuję skorzystać z takiej możliwości!”

Federacja Polskich Banków Żywności w kampanii społecznej „Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie” proponuje zasadę 4xP – Planuj, przetwarzaj, podziel się, posegreguj. Stosując się do niej można ograniczyć marnowanie jedzenia i chronić środowisko naturalne:

  • Planuj – pomyśl jak naprawdę chcesz spędzić święta. Ułóż jadłospis dopasowany do ilości osób i ich upodobań kulinarnych, policz realne porcje, sporządź listę koniecznych rzeczy i konsekwentnie się jej trzymaj. Uważaj na promocje i nie kupuj impulsywnie tego, co na pewno się nie przyda. Kupuj rozsądnie – tyle, ile w Twoim domu naprawdę będzie potrzeba.
  • Przetwarzaj – na wszystko, co zostaje po posiłku spójrz jako na pełnowartościowe jedzenie, nie jak na śmieci. Wszystko, co zostanie po świętach, może być punktem wyjścia nowych potraw. Zadbaj również o to, by właściwie przechowywać jedzenie.
  • Podziel się – jedzenie można też oddać komuś, kto tego naprawdę potrzebuje, w Polsce ponad 2 miliony osób żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, wiele z tych osób decyduje się poprosić o pomoc bezpośrednio, innym pomagają stowarzyszenia i organizacje charytatywne.
  • Posegreguj – oddziel od siebie odpadki i surowce takie jak szkło (słoiki) i papier (foremki po jajkach), które mogą być poddane recyklingowi.

Po świętach Wielkiej Nocy na stronach www.niemarnuje.pl i www.bankizywnosci.pl podamy konkretne przepisy na potrawy ze świątecznych pozostałości.
Ocena (0) Oceń: