Jak zaoszczędzić na podlewaniu ogródka? | ekologia.pl
Ekologia.pl Dom i ogród Pielęgnacja ogrodu Jak zaoszczędzić na podlewaniu ogródka?

Jak zaoszczędzić na podlewaniu ogródka?

Podlewanie ogródka, zwłaszcza o znacznej powierzchni, może być kosztowne. Jednak istnieje kilka sposobów, które pozwalają nieco ograniczyć wydatki z tym związane. Mowa tu zarówno o dobrych praktykach, jak i stworzeniu nowoczesnych instalacji w ogrodzie.

podlewanie

fot.Maria Sbytova/shutterstock
Spis treści

Nowoczesne technologie a podlewanie ogrodu


Obecnie na rynku znaleźć można wiele nowoczesnych systemów, które pozwalają na efektywniejsze podlewanie ogrodu. Ich stworzenie jest pewną inwestycją, jednak w dłuższej perspektywie czasu pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem zieleni w odpowiednim stanie. Wśród nich warto wyróżnić zraszacze, systemy kropelkowe, a nawet zbieranie deszczówki.


Automatyczne nawadnianie
Ciekawym wyborem jest automatyczne nawadnianie. Stworzenie tego systemu może być kosztowne, jednak inwestycja zwraca się w krótkim czasie. Pozwala bowiem znacznie efektywniej podlewać rośliny niż z wykorzystaniem ręcznych akcesoriów. Oszczędza także czas – wszystko dzieje się automatycznie.
Systemy nawadniające mogą przyjmować różne formy. Jedną z najprostszych jest kroplownik, który sprawdza się m.in. na terenie pagórkowatym. Nawadnia on rośliny stopniowo, po kropelce. W ten sposób mają one stały dostęp do wody, a właściciel ogrodu nie musi martwić się samodzielnym podlewaniem terenów zielonych. System można rozbudować w dowolny sposób, w zależności od potrzeb danego użytkownika. Odpowiednio zaprojektowany, jest prawie niewidoczny wśród roślinności.

Zraszacze ogrodowe – automatyczne i przenoszone
Na dużych trawnikach istnieje również opcja poprowadzenia systemów podziemnych, które co kilka metrów wystają ponad ziemię. Zraszacze pozwalają na jednoczesne podlewanie dużego obszaru terenu zielonego. Włączają się automatycznie, biorąc pod uwagę m.in. porę dnia czy wilgotność gleby, lub ręcznie, w zależności od wybranego systemu. W przypadku dużych trawników, znajdujących się np. w parkach, istnieje opcja zastosowania rozbudowanych instalacji, które podlewają nawet kilka hektarów jednocześnie.

W prywatnych, małych ogrodach, można postawić także na zraszacze ruchome. Wymagają one przenoszenia i samodzielnego kontrolowania, gdzie i jak długo pada woda. Jest to jednak wygodniejsze rozwiązanie niż podlewanie roślin wężem ogrodowym czy konewką. Zraszacze podlewają zarówno trawniki, jak i niskie rabaty.

Systemy zbierające deszczówkę
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się także systemy zbierające wodę deszczową. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z cieczy darmowej, liczonej w dziesiątkach czy nawet setkach litrów co kilka dni. Gromadzi się ona w zbiornikach naziemnych lub podziemnych, w zależności od wybranego systemu. Spływa z dachów zabudowań na działce, a następnie trafia do pojemnika z kranem.
Zbiorniki na deszczówkę sprawdzają się świetnie zwłaszcza w okolicy domów mieszkalnych. Pozwalają one bowiem na gromadzenie wody tylko z dachów. Nie spiszą się więc np. w parkach, gdzie zabudowań jest mało, a zielonej przestrzeni wymagającej podlewania – dużo.

Dobre praktyki podczas podlewania ogrodu


Zaleca się podlewać rośliny wieczorem. Jest to dla nich bezpieczniejsze, a także pozwala zapobiec parowaniu wody od razu po jej wylaniu. Co więcej, lepiej podlewać ogród rzadziej, ale obficiej. W ten sposób woda może wniknąć głęboko do gleby, aż do korzeni roślin.

Istnieje również sposób na zwiększenie pojemności wodnej gleby. Polega to na wzbogaceniu ziemi o materię organiczną. Dobrze sprawdzi się np. kompost, torf czy obornik. Zatrzymują one większe ilości wody w glebie, co sprawia, że nie trzeba tak często podlewać ogrodu. Oprócz tego takie materiały dostarczają roślinom cennych składników odżywczych, wpływając pozytywnie na ich rozwój.

art. sponsorowany

4.7/5 - (15 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!