Chryzantemy kwiaty – sadzenie, uprawa i pielęgnacja chryzantem

Chryzantema wielkokwiatowa biała; źródło: pixabay.com Chryzantema wielkokwiatowa biała; źródło: pixabay.com

Chryzantemy to popularny jesienny kwiat, który niesłusznie kojarzony jest przez wielu tylko i wyłącznie ze Świętem Zmarłych. Tymczasem np. w Japonii chryzantema jest symbolem szczęścia i długowieczności, a jednocześnie godłem państwa. Uwielbiana przez francuskich impresjonistów, chryzantema była również znakiem elegancji na dworze angielskiej królowej Wiktorii. I trudno się tym zachwytom dziwić.


Nazwę chryzantemy wymyślił słynny szwedzki botanik, Karol Linneusz, który połączył grecki termin określający złoto  -„chrystos” – z określeniem kwiatu - „anthos”. Inspiracją były dla niego oryginalne chińskie i japońskie nazwy, które również odnosiły się do złota. Chryzantemy pochodzą bowiem z Chin, gdzie uprawiane były już przed 2 tysiącami lat – nie tylko dla urody, ale także na potrzeby lecznicze. Dopiero w XVII wieku złocienie pojawiły się w Europie, gdzie z racji na porę kwitnienia stały się niemal od razu popularnym kwiatem cmentarnym. 

Współczesne hybrydy, które widzimy w domach i ogrodach należą do trzech głównych grup – chryzantem wielkokwiatowych, średniokwiatowych i drobnokwiatowych. Poza tym chryzantemy dzieli się również pod kątem żywotności na jednoroczne, zwane złocieniami (Chrysanthemum), oraz wieloletnie byliny (Dendanthrema). Te ostatnie są w dużej części odporne na mróz. Same kwiatostany, tak jak w przypadku astrów, są koszyczkami złożonymi z większej ilości kwiatów - rurkowatych, umiejscowionych w środku oraz języczkowatych, czyli zewnętrznych i dominujących, uważanych mylnie przez wielu za płatki. Ciemnozielone pierzaste liście o jajowatym kształcie obrastają dość gęsto łodygę, która może sięgać od 30  do nawet 80 cm.

Chryzantemy - wymagania glebowe

Chryzantemy uprawia się zarówno w donicach, jak i na zagonie. W obu przypadkach potrzebują one jednak zdecydowanie słonecznego stanowiska, z minimum 5-6 godzinami słońca dziennie, najlepiej od wczesnego poranka. Brak odpowiedniej ilości światła ograniczyć może znacząco liczbę pąków, ale, z drugiej strony, jeśli przeniesiesz donicę z rozkwitłymi już kwiatami do półcienia, będziesz dłużej cieszyć się ich kolorowym pięknym.

Podłoże dla chryzantem musi być żyzne i przepuszczalne, a także idealnie wyposażone w dolną warstwę drenażu. Ta ostatnia jest szczególnie istotna przy uprawie doniczkowej. Piaszczystą lub piaszczysto-gliniastą ziemię warto wzbogacić o kompost i to już na kilka miesięcy przed sadzeniem. Optymalne pH gleby powinno oscylować wokół 6.5.


Chryzantemy - odmiany ozdobne. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy