Wiejski, nowoczesny, a może angielski – stwórz ogród marzeń

Piękny, zadbany i bujny ogród jest marzeniem każdego miłośnika zieleni. Szczególnie wiosną chcemy spędzać w nim swój wolny czas, kiedy kwitną wszystkie rośliny. Nadają one koloru naszemu ogrodowi, a przy tym pięknie pachną. Przedstawiamy różne typy ogrodów, w zależności od potrzeb i oczekiwań każdego wielbiciela ogrodu tak, aby każdy z nich mógł wybrać odpowiedni teren zieleni do swoich potrzeb.
Ogród wiejski
Ogród wiejski charakteryzuje się swobodnym i swojskim klimatem, a kompozycje kwiatowe, układ roślin sprawiają wrażenie, że wszystko jest przypadkowe. Nawiązuje on do wielobarwnych kwiatów i starych drzew owocowych, co powoduje, że kojarzy się z kwitnącą łąką czy pejzażem wiejskim. Charakterystyczne dla wiejskiego ogrodu są róże, maki, chabry, lwie paszcze, malwy, hosty, piwonie, słoneczniki, nagietki, aksamitki, nasturcje. Do planu wiejskiego ogrodu pasują również mostki, kraty i pergole. Obok kwiatów spotkamy również krzewy (bzy, róże, forsycje, kaliny, jaśminowce, pigwowce), grządki ziołowe i warzywne. Ogromną zaletą ogrodów wiejskich jest dobór odpowiednich dodatków, np. płot z drewna lub surowego kamienia, drewniane skrzynie czy dzbany, które zapewniają prawdziwy wiejski klimat. Wiejski ogród jest idealny dla osób, które nie mają czasu na regularne przycinanie kwiatów, koszenie trawników czy tworzenie perfekcyjnych grządek.
Ogród nowoczesny
W ogrodzie nowoczesnym najważniejsza jest prostota, minimalizm oraz dekoracje, które tworzą proste kształty geometryczne lub linie i stanowią przedłużenie nowoczesnego domu. Ponadto w ogrodzie nowoczesnym ważną rolę odgrywa dobór wyposażenia: posadzek, mebli ogrodowych, kolor donic i figur ogrodowych. W ogrodach nowoczesnych dominuje kolorystyka monochromatyczna, jasna. Ważną kompozycyjną rolę odgrywa przystrzyżony trawnik. W architekturze przeważają minimalistyczne elementy i surowe materiały (beton, stal, szkło). W takim ogrodzie spotkać możemy rośliny iglaste, o stonowanej kolorystyce – żywotniki, bukszpany, mahonie, lawendy, trawy ozdobne. Istotnym elementem takiego ogrodu jest także oświetlenie, które ma podkreślać jego zalety i ukrywać wady. Ogród nowoczesny mimo prostej, minimalistycznej formy, ze względu na zastosowane materiały z wyższej półki i rozwiązania technologiczne, wymaga sporych nakładów finansowych. Ogród nowoczesny jest zaprojektowany tak, aby był samowystarczalny, dlatego służy jak najbardziej wypoczynkowi. Jest to idealny wybór dla zajętych miłośników zieleni, którzy nie zawsze mają czas na pielęgnację ogrodu.
Ogród francuski
Ten styl ogrodów wywodzi się z Francji i powstał prawdopodobnie w XVII wieku. W ogrodzie francuskim nie ma przypadkowych elementów, wszystko jest zaplanowane i podporządkowane myśli człowieka. Ogrody francuskie cechuje niezwykła regularność i uporządkowanie kompozycji.
Charakterystycznym elementem ogrodu jest aleja główna, po bokach której ulokowane są kobierce kwiatowe i równo przystrzyżone w kształt gładkich stożków, sześcianów i kul krzewy i drzewa (grab, klon, berberys, bukszpan, cis). Inne charakterystyczne elementy to dodatki takie jak: ławki, fontanny i rzeźby. Ogrody francuskie są odpowiednim wyborem dla osób ceniących sobie harmonię, ład i elegancję. Ogród ten wymaga przestrzeni, wiele czasu i pielęgnacji, w przeciwnym razie straci swój niepowtarzalny wdzięk i estetykę stylu.

Ogród angielski
Ogrody angielskie kładą nacisk na asymetrię, swobodę, wielobarwność i naturalność. Charakterystycznym elementem ogrodu angielskiego jest wypielęgnowany trawnik, rozłożyste drzewa, krzewy i wielobarwne rabaty kwiatowe. Dla ogrodu angielskiego charakterystyczne są kwiaty w odcieniach różów, fioletów, bieli i błękitów (róże, lawenda, nagietek, irys, naparstnica). W ogrodach angielskich znajdziemy także warzywne i ziołowe rabaty otoczone bukszpanami. Oprócz tego w ogrodach angielskich zlokalizowane są również wszelkiego rodzaju pnącza oplatające altany (bluszcze, powojniki, pnące róże i kwitnące wisterie), mury i ogrodzenia wykonane z naturalnych materiałów (drewno, cegła, kamień). Charakteryzują go romantyczne elementy takie jak: kamienne murki, rzeźby w zaroślach, ścieżki wykonane z cegły, strumyki czy kaskady. Ogród angielski jest idealnym wyborem dla osób lubiących romantyczną oraz nastrojową scenerię.

Ogród japoński
Człowiek jako element przyrody, pokorny jej obserwator i współtwórca – taka myśl przyświeca ogrodom w stylu japońskim. Ogród japoński wtopiony jest w krajobraz, ma naśladować przyrodę. Dominuje tutaj zieleń w różnych odcieniach urozmaicona kwitnącymi drzewami i krzewami (azalie japońskie, klony palmowe, magnolie, wiśnie oraz peonie). Dodatkowym atutem takich ogrodów są stylowe mostki i kładki, kamienne latarnie, ścieżki układane z płaskich kamieni oraz woda w postaci malowniczych strumieni. Kamień, woda, drewno, żwir – to podstawowe materiały, które spotkamy w ogrodzie japońskim.
Ceniący sobie taki typ ogrodów pragną odpoczywać wśród dzikiej przyrody. Styl japoński charakteryzuje się oszczędnym pięknem i elegancją. Jest to miejsce duchowych poszuiwań i kontemplacji.



https://www.ogrodyprojekty.com/pl_ogrody-wiejskie,38.html
https://ogrodnik-amator.pl/ogrod_wiejski.php
https://newgreen.pl/style-ogrodowe-cz-6-ogrod-nowoczesny/
https://www.gardena.com/pl/








