Zagadka lotu motyla rozwiązana!
Trzepotliwy lot motyli był do tej pory nieco owiany tajemnicą dla badaczy, biorąc pod uwagę ich niezwykle duże i szerokie skrzydła w stosunku do rozmiarów ciała. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji badali aerodynamikę motyli w tunelu aerodynamicznym. Ich wyniki sugerują, że motyle wykorzystują bardzo skuteczną technikę klaśnięcia. Kiedy skrzydła się zderzają, powietrze jest wypychane, co powoduje wsteczny strumień, który wyrzuca motyle do przodu. Ruch skrzydeł w dół ma jeszcze jedną funkcję: motyle pozostają w powietrzu i nie spadają na ziemię. To pomaga im szybko wystartować podczas ucieczki przed drapieżnikami.
Dostojka malinowiec, fot. shutterstock
Zderzenie skrzydeł zostało opisane przez naukowców prawie 50 lat temu, ale dopiero w tym badaniu teoria została przetestowana na prawdziwych motylach w locie swobodnym. Do tej pory powszechnie uważano, że skrzydła motyla są nieefektywne aerodynamicznie, jednak naukowcy sugerują, że w rzeczywistości jest odwrotnie.
„To, że skrzydła są złożone,, sprawia, że uderzenie skrzydłem jest znacznie skuteczniejsze. To elegancki mechanizm, znacznie bardziej zaawansowany, niż sobie wyobrażaliśmy, i fascynujący. Motyle czerpią korzyści z tej techniki, kiedy muszą szybko wystartować, aby uciec przed drapieżnikami ”- mówi badacz biologii Per Henningsson, który analizował aerodynamikę motyli wraz z kolegą Christofferem Johanssonem.
Ekologia.pl
Bibliografia
- https://www.lunduniversity.lu.se/article/butterfly-wing-clap-explains-mystery-flight; 2021-01-20;


Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły

Pielęgnacja ogrodu

Wiadomości