Gołąbek oliwkowy - opis grzyba, sezon, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas grzybów Grzyby grzyby podstawkowe pieczarniaki gołąbkowce gołąbkowate gołąbek Gołąbek oliwkowy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Gołąbek oliwkowy (Russula olivacea Schaeff. Fr.)

Gołąbek oliwkowy. By This image was created by user Ryane Snow (snowman) at Mushroom Observer, a source for mycological images.You can contact this user here. [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Spis treści

Wstęp

Gołąbek oliwkowy jest grzybem jadalnym.

Występowanie

Występuje w grupach w lasach mieszanych, liściastych i mieszanych, najczęściej pod świerkami. Określany jest jako dość często występujący gatunek. Rośnie w okresie letnim i jesiennym.

Wygląd

Kapelusz osiąga średnicę do 15 cm. Na początku ma półkolisty kształt, później staje się łukowaty, aż wreszcie jest płaski lub lekko wklęsły. Ma zwartą i twardą konsystencję. Barwy winnoczewonej z brudnooliwkowym odcieniem do purpurowobrązowej lub szaro-oliwkowej. Bardzo często ma kilka barw, występują na nim plamy. Skórka na kapeluszu jest matowa, na brzegu może mieć falisty wzorek.
Blaszki są gęste, grube i rozwidlone. Na początku mają barwę kremową lub bladożółtą, później stają się intensywnie żółte, u starszych okazów są ochrowe.

Trzon osiąga wysokość od 5 do 11 cm i grubość od 2 do 4 cm. Ma walcowaty kształt, jest mocny. Na początku jest barwy białawej, później staje się różowofioletowy aż do purpurowego. Posiada delikatny różowy nalot i delikatne kosmki. U starszych okazów jest watowaty w środku.

Miąższ jest twardy na początku, później staje się kruchy. Ma barwę białą, w trzonie jest żółtawy. Charakteryzuje się brakiem zapachu oraz łagodnym, słodkawym smakiem.

Zarodniki kolczasto-brodawkowate. Wysyp zarodników żółty.

Właściwości

Łagodny smak sprawia, że grzyb ten określany jest jako bardzo smaczny.

Zastosowanie

Można go stosować jako podstawa wielu dań, jak również jako dodatek do sosów i gulaszów.

Okres występowania
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
4.5/5 - (11 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!