Co trzecia zabawka może być niebezpieczna dla dziecka!
Przed Świętami Bożego Narodzenia rodzice kupują dzieciom prezenty warte około 1,5 mld złotych. Niestety zabawki te często nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa zawartych w polskim prawie. Jak co roku Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK kontrolowała zabawki oraz inne produkty przeznaczone dla najmłodszych. I co się okazało? Co trzecia zabawka w Polsce może być niebezpieczna dla dziecka!
W tym roku Inspekcja Handlowa skontrolowała łącznie 2674 zabawki u 322 przedsiębiorców (głównie hurtowników i sprzedawców detalicznych), kwestionując ponad 38 proc. To nieco więcej niż w ubiegłym roku, kiedy zastrzeżenia dotyczyły 36 proc. zbadanych zabawek.
W czym najczęściej był problem? Najczęściej wykrywane nieprawidłowości to brak adresu producenta (11 proc.), brak deklaracji zgodności (11 proc.) oraz niezasadne umieszczenie ostrzeżenia informującego, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (9 proc.).
Zastrzeżenia dotyczyły także konstrukcji i materiałów, z których wykonano zabawki (ogółem 4 proc). Najczęściej stwierdzane wady polegały m.in. na obecności małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć, pękających szwach w miękkich wypchanych zabawkach, w wyniku czego powstawał dostęp do wypełnienia z materiału włóknistego znajdującego się wewnątrz, co stwarzało ryzyko udławienia, czy nieodpowiednim zabezpieczeniu baterii przed dostępem najmłodszych (stwarzało to ryzyko połknięcia baterii).
Zabawki zbadano też w specjalistycznym laboratorium UOKiK pod katem występowania szkodliwych ftalanów. Przekroczenie dopuszczalnej ich zawartości stwierdzono w 23 z 74 sprawdzonych zabawek (31 proc.) – np. w lalkach z miękkimi głowami, figurkach czy zabawkach piszczących. Substancje te służą do zmiękczania części plastikowych i są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.
W większości przypadków działania Inspekcji Handlowej po kontrolach polegały na wystąpieniu do przedsiębiorców o dobrowolne usunięcie nieprawidłowości. Działo się tak, gdy wykryto uchybienia formalne lub łatwe do usunięcia. Inspekcja Handlowa przekazała także akta z kontroli 122 zabawek z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego.
Źródło: Jak wybrać bezpieczną zabawkę – porady UOKiK (https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=12080)