Dieta stref niebieskich na dłuższe, zdrowsze życie | ekologia.pl
Ekologia.pl Kobieta Diety Dieta stref niebieskich na dłuższe, zdrowsze życie

Dieta stref niebieskich na dłuższe, zdrowsze życie

Brzmi poetycko, ale tak naprawdę chodzi o czyste korzyści zdrowotne – dieta stref niebieskich to kolejny pomysł na zbliżenie się do ideału długowieczności. Wynika ona stricte z obserwacji geograficznych – w pewnych częściach świata ludzie wydają się żyć dłużej i zdrowiej, więc najwyraźniej jedzą lepiej. Jeśli zaczniemy ich naśladować, powinniśmy osiągnąć podobne rezultaty.

Co jedzą w niebieskich strefach?

Co jedzą w niebieskich strefach? Fot. envato
Spis treści

Według przeprowadzonego w Danii badania na bliźniętach średnia długość życia zależy tylko w 20% od predyspozycji genetycznych, a w 80% od stylu życia i sposobu odżywiania. Kierując się tą ideą, Dan Buettner, autor koncepcji stref niebieskich, wydał się w podróż dokoła świata, aby przekonać się na własne oczy, gdzie ludzie jedzą najlepiej. We współpracy z zespołem „National Geographic” i międzynarodowymi demografami udało mu się zidentyfikować pięć stref o najwyższej oczekiwanej długości życia. Niebieskie strefy długowieczności obejmują:

  • wyspę Ikaria w Grecji,
  • wyspę Okinawa w Japonii,
  • wyspę Sardynię we Włoszech,
  • miasto Loma Linda w Kalifornii – siedziba Adwentystów Dnia Siódmego,
  • miasto Nicoya w Kostaryce.

Na czym polega dieta stref niebieskich – zasady

Według meta-analizy przeprowadzonej przez zespół Buettnera stulatkowie żyjący we wszystkich pięciu strefach niebieskich unikają mięsa. Ich dieta oparta jest w 95-100% na produktach roślinnych, a głównym źródłem białkawarzywa strączkowe – tanie, pożywne i pozbawione tłuszczów nasyconych. Największą część diety stanowią węglowodany w postaci pełnoziarnistego pieczywa na zakwasie.

Wśród produktów szczególnie polecanych znajdują się również:

  • produkty z owsa i jęczmienia
  • warzywa, zwłaszcza zielone, liściaste
  • świeże owoce
  • orzechy
  • małe porcje mięsa (dwa razy w tygodniu po 80-90 g)
  • ryby, w szczególności sardynki, anchois
  • jajka (maksymalnie 3 na tydzień)
  • sery i jogurty z mleka owczego i koziego
  • oliwa z oliwek

Bardzo ważnym elementem diety strefy niebieskich jest unikanie przejadania się. W swoich wnioskach Buettner akcentuje regułę mieszkańców Okinawy, którzy twierdzą, że miałoby się skończyć jeść po osiągnięciu poziomu 80-procentowego nasycenia. Jeśli chodzi o pokarmy niewskazane, stulatkowie ze stref niebieskich unikają nie tylko mięsa, ale także nabiału z mleka krowiego, przetworzonej żywności, słodyczy i słodzonych napojów. Co ciekawe, dozwolony jest alkohol pod postacią winą – nawet w wymiarze 2 kieliszków dziennie.

Zdaniem Buettnera oprócz samej diety o długowieczności mieszkańców stref niebieskich decyduje również codzienna aktywność fizyczna, bogate życie rodzinne i towarzyskie, znajdywanie czasu na relaks oraz… posiadanie celu w życiu.

Warzywa strączkowe są głównym źródłem białka w diecie stref niebieskich

Warzywa strączkowe są głównym źródłem białka w diecie stref niebieskich, fot. envato

Jakie korzyści obiecuje dieta stref niebieskich?

Dan Buettner opracowując swój plan myślał przede wszystkim o znalezieniu sposobu na wydłużenie życia. Ponieważ dieta strefa niebieskich nie jest jednak jedną oryginalną dietą, ale zlepkiem jadłospisów z różnych stron świata (w tym diety śródziemnomorskiej i diety okinawskiej) oferuje również szersze korzyści zdrowotne związane z poszczególnymi dietami.

W szczególności bogactwo warzyw, owoców i węglowodanów złożonych przy niskim udziale mięsa, słodyczy i nabiału przekłada się na obniżenie ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia, cukrzycy typu 2, a także niektórych rodzajów nowotworów, np. raka jelita i trzustki.

Dieta stref niebieskich nie jest dietą odchudzającą, ale jej stosowanie ludziom otyłym może pomóc zredukować nadmiar kilogramów. Efekt ten wynika z obniżonej ilości tłuszczów nasyconych i cukrów prostych, przy wysokim poziomie błonnika. Dodatkowo reguła nienajadania się do pełna sprzyja ograniczeniu bilansu kalorycznego posiłków.

Jakie są korzyście z diety stref niebieskich

Tabela przedstawiająca korzyści z diety stref niebieskich; opracowanie własne

Przykładowy jadłospis w diecie stref niebieskich

Dzień 1

  • Śniadanie: owsianka ze świeżymi owocami i masłem migdałowym
  • Obiad: placek ze słodkich ziemniaków i duszone warzywa
  • Kolacja: zupa minestrone z chlebem razowym

Dzień 2

  • Śniadanie: smoothie z bananów i orzechów, pełnoziarnisty tost
  • Obiad: smażone tofu z pieczarkami, kasza jęczmienna, sałatka z ogórków
  • Kolacja: hamburger z fasoli z pełnoziarnistą bułką, sałatą i pomidorem

Dzień 3

  • Śniadanie: muesli z owocami i orzechami z mlekiem sojowym/owsianym
  • Obiad: Budda bowl z brązowym ryżem, fasolą i surowymi warzywami
  • Kolacja: rizotto ze szpinakiem, jajko sadzone
Co jedzą stulatkowie?

Razowy chleb, owoce i warzywa – podstawa diety stref niebieskich, fot. envato

Kontrowersje wokół diety stref niebieskich

Plan Dana Buettnera spotkał się ze sporym zainteresowaniem, ale także niemałą krytyką. Sceptycy zarzucają mu m.in. poważne nieścisłości w danych demograficznych wykorzystanych do analizy, w tym również wykorzystanie fałszowanych aktów urodzeń. Ponadto na Okinawie trend długowieczności w ostatniej dekadzie wydaje się wygasać, a to raczej Japonia jako cała cieszy się ponadprzeciętną oczekiwaną długością życia. Adwentyści Dnia Siódmego natomiast są zdeklarowanymi weganami, podczas gdy całkowita eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego z jadłospisu jest dość kontrowersyjna. Tak samo kontrowersyjne jest zachęcanie do konsumpcji alkoholu, którego żadne ilości nie są dziś uważane za bezpieczne.

Dieta proponowana przez Buettnera nie powinna też być realizowana w izolacji od innych zaleceń lifestylowych, bowiem wiele studiów wskazuje, że to właśnie aktywność fizyczna i społeczna mogą odgrywać kluczową rolę w determinowaniu długości życia człowieka.

Nie da się też ukryć, że dieta stref niebieskich nie wprowadza też żadnych wielkich nowości – specjaliści ds. żywienia od lat nawołują, aby spożywać więcej owoców i warzyw, a mniej mięsa i słodyczy. Zalecenia diety są więc zgodne ze współczesnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, ale nie prezentują wyraźnej wartości dodanej.

Dieta stref niebieskich – pytania i odpowiedzi

Co to są niebieskie strefy?

To pięć stref na świecie, gdzie ludzie żyją wyraźnie dłużej niż średnia: Ikaria, Sardynia, Okinawa, Loma Linda oraz Nicoya.

Co można jeść na diecie stref niebieskich?

Dieta oparta jest przede wszystkim na węglowodanach złożonych, warzywach strączkowych, liściastych i bulwiastych oraz owocach.

Czy dieta stref niebieskich działa?

Dieta stref niebieskich jest bardzo ogólna, a jej zasadność i efektywność nie zostały jak dotąd potwierdzone badaniami naukowymi. Realizuje jednak przyjęte na świecie zasady zdrowego żywienia, więc może pozytywnie oddziaływać na zdrowie.

Bibliografia
  1. „What is the Blue Zones diet?” Kerry Torrens, https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-is-the-blue-zones-diet, 24/07/2024;
  2. “"Blue zones" have captivated health and longevity experts. But are they real or statistical grift?” Philip Finkelstein, https://www.salon.com/2023/10/01/blue-zones-have-captivated-health-and-longevity-experts-but-are-they-real-or-statistical-grift/, 24/07/2024;
  3. “The Blue Zone Diet” Cathy Wong, https://www.verywellhealth.com/blue-zone-diet-foods-4159314, 24/07/2024;
  4. “The Blue Zones Diet: A Complete Scientific Guide” Stephanie Thurrot, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/the-blue-zone-diet-a-complete-scientific-guide/, 24/07/2024;
5/5 - (2 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!