Gdzie w góry z maluchem? Łatwe trasy od Sudetów po Bieszczady

Gdzie w góry z maluchem?

Masz małe dziecko i chcesz jechać w góry? Zapomnij! Czy słyszałeś nie raz takie opinie? Nie słuchaj ich. W tym artykule znajdziesz propozycje tras, które spokojnie przejdziesz z dzieckiem w nosidełku, a które na własnych nogach pokona nawet trzylatek. W poniższym tekście znajdziecie trasy krótkie, ciekawe przyrodniczo i widokowo, a jednocześnie nie nawiedzane przez tabuny turystów. Słowem takie, na których wypoczniecie i wy i wasze dzieci.


Z dzieckiem w praktycznie każdym wieku można wyruszyć na górski szlak. Dziecko nie chce wsiąść do nosidełka? Dziecko nudzi się podczas wędrówki? To jeszcze nie powód, żeby nie chodzić z dzieckiem w góry! Wystarczy odrobina inwencji i dziecko zajęte opowieścią, obserwujące wskazywane przez nas ptaki, owady, drzewa czy piękny krajobraz, bawiące się kamykami czy patykami chętnie będzie uczestniczyć nawet w kilkugodzinnej wycieczce. Ostatnio mój mąż odkrył nową atrakcję na szlaku – zbieranie śmieci. Dzieci chętnie idą pod górę szukając kolejnego „skarbu”, a przy okazji sprzątamy góry. Nie ma to jak dobry deal.

Myślisz, że nie ma sensu iść w góry z dzieckiem, bo przecież w jego tempie nie dojdziecie w żadne interesujące miejsce? To nieprawda! Nawet najwyższe szczyty wielu pasm są w zasięgu małych nóżek naszych pociech.

Wszystkie wycieczki to trasy sprawdzone, którymi przeszła z dzieckiem autorka tego tekstu. Przy każdej trasie podane są czasówki w dwie strony (cała trasa), jednak trzeba pamiętać, że jest to czas szacunkowy obliczony na tempo przeciętnego turysty i nie uwzględnia on postojów. W związku z tym, gdy niesiemy niemowlaka na plecach, proponuję policzyć długość trasy razy półtora (dziecko waży swoje…), a w przypadku dzieci wędrujących na własnych nogach nawet dwukrotnie (o jaki ładny motylek! o strumyk! itd...).

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy pasma górskie, na terenie których znajdują się propozycje tras opisane w niniejszym artykule:


Pasma górskie objęte opracowaniem
Moim zdaniem
Wakacje w górach z małym dzieckiem to dobry pomysł?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy