Masz małe dziecko i chcesz jechać w góry? Zapomnij! Czy słyszałeś nie raz takie opinie? Nie słuchaj ich. W tym artykule znajdziesz propozycje tras, które spokojnie przejdziesz z dzieckiem w nosidełku, a które na własnych nogach pokona nawet trzylatek. W poniższym tekście znajdziecie trasy krótkie, ciekawe przyrodniczo i widokowo, a jednocześnie nie nawiedzane przez tabuny turystów. Słowem takie, na których wypoczniecie i wy i wasze dzieci.

- Góry Kamienne (Sudety Środkowe)
- Góry Bystrzyckie
- Góry Opawskie
- Beskid Mały
- Beskid Wyspowy
- Tatry
- Pieniny
- Beskid Niski
- Bieszczady
Myślisz, że nie ma sensu iść w góry z dzieckiem, bo przecież w jego tempie nie dojdziecie w żadne interesujące miejsce? To nieprawda! Nawet najwyższe szczyty wielu pasm są w zasięgu małych nóżek naszych pociech.
Wszystkie wycieczki to trasy sprawdzone, którymi przeszła z dzieckiem autorka tego tekstu. Przy każdej trasie podane są czasówki w dwie strony (cała trasa), jednak trzeba pamiętać, że jest to czas szacunkowy obliczony na tempo przeciętnego turysty i nie uwzględnia on postojów. W związku z tym, gdy niesiemy niemowlaka na plecach, proponuję policzyć długość trasy razy półtora (dziecko waży swoje…), a w przypadku dzieci wędrujących na własnych nogach nawet dwukrotnie (o jaki ładny motylek! o strumyk! itd...).
Na poniższej mapie zaznaczyliśmy pasma górskie, na terenie których znajdują się propozycje tras opisane w niniejszym artykule:

Pasma górskie objęte opracowaniem
Góry Kamienne (Sudety Środkowe)
Czytaliście swojemu dziecku bajkę o Waligórze i Wyrwidębie? Przed wybraniem się na tę wycieczkę zdecydowanie powinniście to zrobić, bowiem czeka Was zdobywanie szczytu o nazwie Waligóra. Dzieci z dużo większym zaangażowaniem podejdą do wycieczki, której cel związany jest z ciekawą historią, a w tym wypadku – bajką.Szerokie łąki Przełęczy Trzech Dolin zachęcają do rozłożenia koca i spędzenia w ten sposób dnia (oczywiście uważając na żmiję zygzakowatą); można również zrobić spacer w kierunku Waligóry – spora część trasy niebieskiej jest szeroka i łagodna. Na przełęczy zlokalizowane jest schronisko Andrzejówka.
Lokalizacja: Góry Kamienne, kilkanaście km na południe od Wałbrzycha. Najbliższa miejscowość: Sokołowsko
|

Podejście na Waligórę strome, ale za to krótki
Góry Bystrzyckie
Przed nami do zdobycia najwyższy szczyt Gór BystrzyckichGóry Bystrzyckie to góry graniczne, Polskę od Czech oddziela tutaj wąski strumyk. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na piękne widoki, ale również na zrujnowane, lecz piękne poniemieckie domy i kościoły. Dzieci pokochają schronisko Jagodna (http://www.jagodna.com/), które jest punktem startowym i końcowym wycieczki; znajdziecie tutaj stosy gier planszowych, puzzle, książki z bajkami, wygodne kanapy i pufy, a nawet mini kuchenkę
Lokalizacja: Góry Bystrzyckie, 120 km na południe od Wrocławia Najbliższa miejscowość: Bystrzyca Kłodzka
|

Dzieci ucieszy wspinaczka na wieżę widokową. By No machine-readable author provided. Vindicator assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Góry Opawskie
Zaglądając w Góry Opawskie łatwo możecie dopisać do kolekcji kolejny najwyższy szczyt – Kopę Biskupią. Szczyt zdobyliśmy z ośmiomiesięcznym synkiem w chuście.Trasa prowadzi z miejscowości Zlate Hory w Czechach. Idziemy zielonym szlakiem, mijamy po drodze barokową kaplicę św. Rocha i dalej przez krajobraz leśno-łąkowy po ponad godzinnym marszu docieramy na szczyt Kopy Biskupiej. Zejście możemy rozpocząć szlakiem niebieskim, tak aby przejść obok ruin zamku Leuchtenstein, a następnie można wrócić na zielony szlak, którym podchodziliśmy. Niedaleko szczytu, po polskiej stronie, znajduje się schronisko „Pod Biskupią Kopą”, w której można skosztować tak polskich jak i czeskich przysmaków. Na szczycie można wspiąć się na wieżę widokową:
Lokalizacja: Góry Opawskie, 60 km na południowy zachód od Opola Najbliższa miejscowość: Jarnołtówek
|

Widok na chatkę Gibasówkę
Beskid Mały
Beskid Mały to pasmo mało znane, a szkoda, bo świetnie nadaje się na krótkie wycieczki. Może są to góry mało dzikie, ale na wędrówki z dziećmi bardzo dobre, a tłumów turystów na pewno tutaj nie spotkamy.Na grzbiecie stoi chatką studencka Gibasówka, gdzie można kupić herbatę i przenocować. Link do strony chatki tutaj: http://gibasy.prv.pl/.
Lokalizacja: Beskid Mały, 15 km na wschód od Żywca Najbliższa miejscowość: Zakocierz
|
Beskid Wyspowy
Mogielica to idealne miejsce do noclegu pod namiotem. Dlaczego? Bo południowo-zachodnie stoki Mogielicy to jedna wielka łąka z rozległym widokiem na Tatry i Gorce i z brakiem widoku na jakiekolwiek miasta. Wasze dzieci będą zachwycone wschodem słońca oglądanym z Polany Stumorgowej, przez wielu uważanym za jeden z najpiękniejszych na świecie. Lokalizacja: Beskid Wyspowy, 60 km na południowy- wschód od Krakowa; okolice Mszany Dolnej Najbliższa miejscowość: Jurków
|

W Tatrach wiele tras przejedziemy wózkiem
Tatry
Jeżeli macie ochotę wybrać się z małym dzieckiem w Tatry, to polecamy omijać polską część pasma, a wybrać raczej jedną z tatrzańskich dolin po słowackiej stronie. Tak, chodzenie po Tatrach jest możliwe bez stania w kolejce.Generalnie jednak dla tych którzy jadą w Tatry z małymi dziećmi i chcą odnaleźć ciszę i spokój polecamy zamiast tras pieszych trasy rowerowe, których wiele znajdziecie po słowackiej stronie pasma. Doliny te są na tyle długie, że mało który piechur się tu zapuszcza, a dna dolin są na tyle płaskie, że bez problemu można się po nich poruszać rowerem.
Lokalizacja: Tatry Wysokie, w pobliżu przejścia granicznego polsko-słowackiego Łysa Polana Najbliższa miejscowość: Tatranska Javorina (Słowacja)
|

Takie
widoki można podziwiać z najwyższego punktu wycieczki – Trzech Koron
(na zdjęciu Przełom Pieniński – spławny odcinej rzeki Dunajec)
Pieniny
Proponujemy trasę prowadzącą z Krościenka przez przełęcz Szopka i Zamkową Górę, z możliwością zdobycia najwyższego szczytu Pienin, Trzech Koron.W związku z tym, że jest to miejsce masowo odwiedzane przez turystów, nie polecamy wybierać się tam w weekend – na wejście na szczyt trzeba czekać w długiej kolejce, nawet kilkanaście minut, co dla wielu dzieci nie jest prostą sprawą ;) Szczyt można łatwo ominąć – trzeba do niego skręcić z głównego szlaku, którym prowadzi trasa tej wycieczki.
Jest to propozycja najbardziej wymagająca z proponowanych w niniejszym artykule tras ze względu na długość i dużą różnica wysokości. Warto się jednak trochę pomęczyć – pejzaż Pienin na trasie wynagrodzi trudy. My przeszliśmy trasę z piętnastomiesięcznym synkiem, podróżującym w nosidełku. Ze względu na brak schronisk na szlaku najlepiej pokonywać ją w okresie wiosenno-letnim.
Lokalizacja: Pieniny, 100 km na płd-wsch od Krakowa Najbliższa miejscowość: Krościenko nad Dunajcem
|

Konie huculskie, które dzieci mogą zobaczyć w pobliżu opisanej trasy
Beskid Niski
Beskid Niski to góry stworzone dla małych wędrowców – znajdziecie tutaj wiele łagodnych, krótkich i bezpiecznych tras.Proponujemy wycieczkę z przełęczy Małastowskiej (dojazd samochodem serpentynami) na Magurę Małastowską. Krótka, łagodna trasa, nawet trzy-czterolatki dojdą do celu na własnych nogach. W połowie trasy schronisko.
Po zejściu z gór polecamy podjechać do położonej w pobliży stadniny koni huculskich w Regietowie, gdzie za kilka złotych można wykupić dziecku (i sobie!) przejażdżkę na koniu.
Lokalizacja: Beskid Niski, 20 km na południe od Gorlic Najbliższa miejscowość: Pętna
|

Ostatnia prosta do Bacówki PTTK w Jaworzcu
Bieszczady
Dotarliśmy do najdalej położonego na wschód pasma górskiego w Polsce czyli… w Bieszczady! Mamy dla Was propozycję bardzo krótkiej trasy: zostawiamy auto na parkingu „Kobylskie” i podchodzimy około pół godziny do bacówki PTTK w Jaworzcu. Bacówka położona jest na ogromnej łące, można więc tu miło spędzić z dziećmi cały dzień grając w piłkę czy leżąc na kocu.Przy schronisku czekała na nas miła niespodzianka – hamak.

Fajnie pohuśtać się w hamaku pośród bieszczadzkiej głuszy
Lokalizacja: Bieszczady , 100 km na południe od Przemyśla Najbliższa miejscowość: Smerek
|

Typowe bieszczadzkie widoki na trasie
Autor: Hanna Baster
Moim zdaniem
Wakacje w górach z małym dzieckiem to dobry pomysł?