Młoda moda, ekologiczna moda!

21 kwietnia, na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się Pokaz Dyplomowy Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. 28 absolwentów MSKPU zaprezentowało swoje kolekcje, które nawiązywały do tematu odpowiedzialnej konsumpcji, fair-trade, wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne i praw zwierząt.
Część osób zastosowało w swoich projektach ekologiczną metodę „dekonstrukcji”, która polega na przetwarzaniu ubrań. Należała do nich Sylwia Rochala, artystka wyróżniona przez media za swoje oryginalne podejście do mody.
e!stilo: Na czym dokładnie polega „ekologiczność” Twoich kolekcji?
S.R.: W realizacji moich projektów doskonale sprawdzają się tkaniny z naturalnych włókien, które są przyjazne nie tylko środowisku, ale także i człowiekowi – wyglądają lepiej niż syntetyczne i przyjemniej się je nosi. Często wykorzystuję również surowce z recyklingu, w tym używane materiały. Wiek dodaje im szlachetności, której często brakuje tym nowym.
e!stilo: W zeszłym roku wygrałaś konkurs związany z modą ekologiczną Re-ACT Fashion Show. Dlaczego wzięłaś w nim udział?
S.R.: Moja kolekcja dobrze wpisywała się w formułę tego konkursu, ponieważ chciałam stworzyć w pełni użyteczny ubiór wykonany z jak najbardziej ekstremalnych surowców. Recykling często reklamuje się jako dawanie materiałom „drugiego życia”, w przypadku mody często jednak ta druga szansa kończy się chwilę po zakończeniu pokazu. Ja chciałam udowodnić, że z niekonwencjonalnych surowców można również stworzyć coś praktycznego, z czego można korzystać na co dzień.
e!stilo: Jak reagują Twoi znajomi oraz rodzina na takie podejście do mody?
S.R.: Moda ekologiczna jest coraz częściej doceniana, również osoby z mojego otoczenia chwalą mój sposób projektowania, który uwzględnia zastosowanie materiałów przyjaznych środowisku. Dla większości młodych ludzi jest to zupełnie naturalne. Osoby starsze często mają inne poczucie elegancji, ale przecież moda ekologiczna nie musi być eksperymentem – w zgodzie z nią można tworzyć także klasyczne kreacje.
e!stilo: Czy trudno jest realizować ekologiczne projekty?
S.R.: Niestety, wśród Polaków nadal dominuje tradycjonalizm. Nie potrafią przekonać się do tego, że nowość sama w sobie nie musi być wyznacznikiem dobrej jakości, a często bywa wręcz jej przeciwieństwem. Oprócz tego, kolekcjonowanie odpowiednich ekologicznych materiałów potrafi zająć wiele czasu i nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Na szczęście, im więcej pracy włoży się w kolekcję, tym większą satysfakcję daje efekt końcowy.Fot. e!stilo

Sylwia Rochala – dyplomantka MSKPU, zwyciężczyni konkursu RE-ACT Fashion Show, finalistka ŁDesign i konkursu New Look Design.
Więcej na temat odpowiedzialnej mody i ekologii w przemyśle odzieżowym w najnowszym numerze e!stilo.
Redakcja magazynu zaprasza do wypełnienia ankiety, która pomoże w ulepszeniu formuły e!stilo i dostosowaniu jej do potrzeb czytelników.






