Zdrowe tłuszcze. Oleje dla zdrowia i urody. Jaki olej wybrać?
Ekologia.pl Kobieta Uroda Oleje dla zdrowia i urody

Oleje dla zdrowia i urody

Oleje dla zdrowia i urody
Oleje dla zdrowia i urody


Olej z pestek winogron na blizny, olejek z kiełków pszenicy na przesuszoną skórę, olej z awokado na podrażnienia, arganowy na zmarszczki i trądzik… Oleje roślinne mają zastosowanie nie tylko w kuchni, ale bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji urody. Jakie zalety zdrowotne mają oleje? Dlaczego warto zainteresować się właściwościami olejów roślinnych?

Naturalne oleje dla ciała

Oleje roślinne są łagodne dla skóry, a jednocześnie zawierają składniki, dzięki którym mają wszechstronne zastosowania. Mamy m. in. olejki do kąpieli, masażu, olejki nawilżające, a także odprężające i antycellulitowe. Historia stosowania olejków do pielęgnacji urody sięga tysięcy lat – już grecki lekarz Hipokrates, nazywany ojcem medycyny, zalecał stosowanie olejków do masaży i kąpieli. W ciągu ostatnich lat nastąpił renesans olejków roślinnych, a firmy kosmetyczne hojnie czerpią z ich właściwości pielęgnacyjnych. Sprawdźmy dlaczego.

Naturalny olej z nasion dzikiej róży uzyskiwany jest z ciernistego krzewu Rosa canina. Jest to olej dosyć tłusty, który zawiera 40 proc. kwasu linolowego, 40 proc. kwasu alfa-linolenowego oraz witaminę A. Można go stosować do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a szczególnie do skóry wrażliwej, uszkodzonej oraz do cery ze skłonnością do pękających, rozszerzonych naczynek. Olej można stosować także przy cerze dojrzałej, gdyż skutecznie wygładza zmarszczki, rozjaśnia, uelastycznia i odżywia zmęczoną skórę. Jako maseczka na zniszczone włosy, wzmacnia nadaje im blasku i sprężystości.

Wewnątrz moreli znajduje się nasienie, czyli pestka, nazywana również morelowym migdałem, lub gorzkim migdałem. To właśnie z tego nasionka otrzymuje się olej roślinny pachnący marcepanem – olej z pestek moreli − któremu przypisuje się wiele pielęgnacyjnych właściwości. Olej z pestek moreli zawiera m. in. kwas olejowy, kwas linolowy i palmitynowy, NNKT oraz witaminę A. Jednak największym skarbem gorzkiego migdału jest witamina B17, zwana amigdaliną lub letrilem, która pomaga w walce z nowotworami. Dermatolodzy przekonują, że olej z pestek moreli, dzięki witaminie F, łatwo się wchłania i nawilża skórę. Polecany jest do każdego rodzaju skóry – idealnie sprawdza się przy pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, jak i wrażliwej.

Olej z kiełków pszenicy tłoczony jest na zimno z zarodków ziaren pszenicy. Swoje cenne właściwości kosmetyczne zawdzięcza m. in. obecności NNKT, witamin (w szczególności witaminy E), składników mineralnych, lecytyny, enzymów, fitosteroli i fitohormonom o działaniu estrogennym. Olej z kiełków pszenicy działa nie tylko na powierzchni skóry, ale łatwo przenika do jej głębszych warstw. Idealnie nadaję się do wysuszonej i łuszczącej się skóry − chroni przed nadmierną utratą wody oraz promieniowaniem UV.  Stosowany jest także w  pielęgnacji włosów − regeneruje wnętrze włosów, odtwarza ich naturalną osłonkę i wygładza powierzchnie.

Olej z macademia otrzymywany jest z orzeszków Simmondsia californica i Simondsia buxaceae. Jest to płynny wosk, który może zastygać w niskich temperaturach. Zawiera palmitynian cetylu, wyższe alkohole alifatyczne, fitosterole, witaminę E i F oraz skwalen. Doceniany jest za właściwości natłuszczające, odżywcze i wzmacniające. Posiada wyjątkowe cechy regeneracyjne, działa zmiękczająco, nawilżająco i odżywczo, wygładza i poprawia elastyczność skóry. Dzięki zawartości oleju palmitooleinowego doskonale się wchłania. Idealnie nadaje się do regeneracji wysuszonych, zniszczonych i łamliwych włosów, przywracając im kondycję oraz naturalny blask.

Olej z miąższu kokosa, tłoczony na zimno, jest olejem naturalnym o łagodnym kokosowym zapachu. Mimo, iż olej kokosowy złożony jest w 90 procentach z tłuszczy nasyconych, zaliczany jest do najzdrowszych tłuszczy na świecie. Olej kokosowy dzięki swoim właściwościom nawilżającym i natłuszczającym nadaje się idealnie do pielęgnacji suchej, pękającej i wrażliwej skóry. Olej z miąższu kokosa zalecany jest także do pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów, a to dzięki zawartości tj. trójglicerydu kwasu laurynowego, który przenika w głąb trzonu włosa, odżywiając go.


Olej z masła shea
powstaje przez wyciskanie na zimno nasion drzewa Shea ( Masłosz Parka – Butyrospermum Parkii ). Masło shea posiada naturalną allantoinę, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, E i F. Sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery – masło shea zwiększa elastyczność, wygładza, regeneruje, pielęgnuje oraz chroni skórę przed złym wpływem czynników zewnętrznych. Posiada właściwości mocno natłuszczające i nawilżające. Przyspiesza gojenie się ran, podrażnień, stanów zapalnych oraz poparzeń słonecznych. Jest naturalnym filtrem UV. Olej z masła shea nadaje się także do pielęgnacji włosów − rewitalizuje oraz nadaje połysk suchym i zniszczonym włosom.  

Olej arganowy zwany marokańskim złotem od wieków wykorzystywany jest do pielęgnacji twarzy i ciała. Otrzymywany z nasion drzewa arganowego, które rośnie wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka, kryje w sobie legendarny eliksir młodości. Nic w tym dziwnego, że fanką olejku arganowego jest m. in. Salma Hayek czy Iza Miko. Marokańskie złoto ma bardzo wszechstronne działanie – idealnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej, z problemami trądzikowymi. Pomaga ponoć nawet na łuszczycę i egzemę. Ten marokański specyfik jest również najlepszym przyjacielem włosów − olejek arganowy bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E przenika w głąb włosa, intensywnie go nawilżając. Olej arganowy to także pogromca cellulitu i rozstępów, więc warto po niego sięgnąć np. podczas masażu.

Olej z awokado nazywany niekiedy zielonym złotem powstaje w wyniku tłoczenia miąższu z dojrzałych owoców awokado. Olej z avocado łatwo wchłania się w skórę i wnika w jej głębsze warstwy. Dzięki bogactwu składników biologicznie aktywnych − witamin (A-B-D-E-H-K-PP), nienasyconych kwasów tłuszczowych, substancji mineralnych i protein − nawilża i ożywia naskórek i uzupełnia barierę lipidową. Zawiera skwalen posiadający właściwości antyzapalne i łagodzące obrzęki na skórze. Olej z awokado ma właściwości antybakteryjne, które przyspieszają gojenia się ran. Badania wykazały, że olej z awokado podwyższa poziom kolagenu w skórze, który decyduje kondycji naszej cery. Niesie pomoc w walce z łuszczycą i egzemą.

Jojoba − ciekły wosk otrzymywany z nasion krzewu o tej samej nazwie − zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, naturalną witaminę E i F, fitosterole oraz skwalen chroniący skórę przed utratą wody. Jego skład jest podobny do tłuszczów wydzielanych przez ludzką skórę, dzięki czemu posiada doskonałe właściwości nawilżające i nadaje skórze idealną gładkość. Doskonały do skóry trądzikowej, do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu, ust czy też przesuszonej skóry dłoni.

Olejki eteryczne dla ciała i ducha

Stosowane były już w starożytnej Grecji, Egipcie, Indiach, Chinach i Mezopotamii, a destylarnie wytwarzające esencje aromatyczne funkcjonowały już nawet 5000 lat temu. Olejki eteryczne – czyli stężone wyciągi z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców – cenione są nie tylko za niezwykłe nuty zapachowe, ale przede wszystkim za ich działanie terapeutyczne. Bardzo popularnymi olejkami są: eukaliptusowy, lawendowy czy z drzewa herbacianego. Jakie są unikalne właściwości tych olejków?

Olejek eukaliptusowy
otrzymywany z jest z liści „drzewa gumowego” (Eukaliptus globulus). Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Stosuje się go w terapii infekcji górnych dróg oddechowych, katarze, kaszlu, zapaleniu zatok oraz przy bólach reumatycznych. Olejek eukaliptusowy stosowany jest również w przypadkach zakażeń i obrzęków, a także przy wypryskach skórnych i innych stanach zapalnych skóry. Ma też właściwości odstraszające owady – zapach eukaliptusa działa odpychająco na moskity oraz inne owady.

Naturalny olejek lawendowy otrzymywany jest z fioletowo-niebieskich kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Cyneol, geraniol, limonen, sabinen, czyli związki nadające olejkowi charakterystyczny lawendowy zapach, wspomagają leczenie uszkodzeń skóry, przyspieszają gojenie ran i łagodzą poparzenia (także słoneczne). Poza tym olejek lawendowy ma właściwości uspakajające, przeciwdepresyjne − zmniejsza bezsenność i napięcia nerwowe. Działa przeciwbólowo przy reumatyzmie i zapaleniach ucha. Odstrasza owady, szczególnie mole.

Olejek uzyskiwany z drzewa herbacianego Malaleuca alternifolia od wieków znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Pozyskuje się go z liści drzew rosnących na terenie Australii. Rozgniecione na papkę służyły, jako środek dezynfekujący rany i łagodzący oparzenia. Sam olejek ma właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Olejek z drzewa herbacianego, jako składnik kosmetyków, stosowany jest przy pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do zanieczyszczeń i trądziku.

4.7/5 - (15 votes)
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnio właśnie w olejach świata kupiłam olej z pestek dzikiej róży. Nie tylko do jedzenia się nadaje bo w kosmetyce również.

warto promować zalety stosowania naturalnego oleju, coraz wiecej osób docenia ich wartość i miejmy nadzieję ze świadomość ta będzie rosła

Z wymienionych tu bardzo pokrótce olei bez wątpienia numerem jeden jest olej arganowy. Jes to olej uniwersalny, który nadaje sie zarówno do celów spożywczych jak i kosmetycznych: https://olejek-arganowy.edu.pl

olejki eteryczne, takie jak olejek rozmarynowy, cytrynowy, lawendowy, skutecznie leczą objawy łuszczycy

Uwielbiam olej kokosowy – pięknie pachnie i dobrze się wchłania :)

To zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe:) Warto stosować je jak najczęściej:)

Ja stosuje oleje typowo spożywcze – rzepakowy i oliwę z oliwek – i jestem zadowolona. Niemniej jednak skłaniam się coraz bardziej ku temu, by wypróbować olej kokosowy :)

a tu pytanie jakie oleje stosujesz? tloczone sa zdrowe jesli zwykly np kujawski rzepakowy to tak jak bys trul organizm, a oliwa z oliwek fujjj, czlowieku czy ty mieszkasz w basenie morza srodzemnego? oliwa zawiera duzo omega9 a to we wiekszosci przypadkow jak doslownie dolewanie oliwy do ognia. Najlepszy olej to tloczony na zimno lniany polecam poczytac o oleju budwigowym Pozdrawiam i zdrowia zycze i wiecej oleju w glowie :)