Olej z opuncji figowej - właściwości i działanie. Jak stosować olej z opuncji figowej?
Ekologia.pl Kobieta Uroda Olej z opuncji figowej – właściwości i działanie. Jak stosować olej z opuncji figowej?

Olej z opuncji figowej – właściwości i działanie. Jak stosować olej z opuncji figowej?

Figa indyjska to jeden z najpowszechniejszych gatunków kaktusa. Nasz rodzimy klimat jest jednak zbyt zimny, by mogła udać się tu jej uprawa, pozostaje nam więc korzystanie z dobrodziejstw produktów na bazie opuncji. Szczególnie wartościowy jest olej tłoczony z jej nasion, obecnie najdroższy na rynku kosmetycznym.

Opuncja figowa, fot. shutterstock

Opuncja figowa, fot. shutterstock
Spis treści

Pochodzenie opuncji figowej

Opuncja to rodzaj kaktusa, liczący około 150 gatunków, w tym osławioną opuncję figową (Opuntia ficus-indica). Sukulent ten ma swoją drugą nazwę – figa indyjska – często używaną, ale błędnie wskazującą jego pochodzenie. Choć opuncja figowa faktycznie dobrze zadomowiła się w Indiach – służy jej tamtejszy ciepły klimat – to pochodzi nie z Azji, ale z Ameryki. Jest rodzimym gatunkiem uprawianym przede wszystkim w Meksyku, ale też w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Opuncja figowa powędrowała w świat w czasach wielkich odkryć geograficznych. Dotarła do Australii, Afryki, do krajów basenu Morza Śródziemnego, no i do wspomnianych już Indii. Na południu Europy zawitała prawdopodobnie za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przetransportował ją z Ameryki, będąc pewnym, że znajduje się w Indiach. Tak też można wyjaśnić genezę jej alternatywnej nazwy.

Opuncja figowa jest pospolita, a jednak niezwykła

Opuncja figowa dorasta do 5 metrów wysokości. W ciepłych krajach jest kaktusem pospolitym, prostym i tanim w uprawie. Ma segmentowaną budowę i posiada mięsiste, płaskie liście, pokryte ostrymi kolcami. Na ich krawędziach wyrastają kwiaty, które następnie przekształcają się w żółto-pomarańczowo-czerwone owoce. Owoce opuncji figowej obleczone są w skórzastą powłokę, już nie tak gęsto jak liście usłaną kolcami. W zależności od miejsca uprawy i stopnia dojrzałości, zawierają słodki lub orzeźwiający miąższ, wypełniony drobnymi nasionkami. Z owoców opuncji wytwarza się soki, wina, galaretki i konfitury, a także spożywa się je na surowo. Są bogatym źródłem witaminywitaminy A i C, witamin z grupy B, a także soli mineralnych (zawierają cynk, magnez, potas, wapń i żelazo), błonnika, kwasów organicznych oraz antyoksydantów. Liście opuncji również są jadane, lecz stanowią przed wszystkim źródło łagodzącego, przeciwzapalnego i oczyszczającego śluzu.

Opuncja działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antynowotworowo. Właściwości te zawdzięcza licznym substancjom bioaktywnym. Wyróżnijmy tylko niektóre z nich:

Betanina – inaczej czerwień buraczana, związek z grupy glikozydów o potwierdzonym działaniu przeciwnowotworowym.

Kwercetyna – antyoksydant z grupy flawanoli, który wyjątkowo skutecznie obniża stężenie cholesterolu oraz zapobiega chorobie wieńcowej.

Terpenyzapachowe związki lotne o właściwościach terapeutycznych.

Nam, mieszkańcom Europy środkowo-wschodniej, pozostaje jedynie ubolewać nad tym, że rośliny takie jak opuncja figowa nie chcą u nas rosnąć. W sklepach i na targach świeża opuncja pojawia się u nas dość rzadko, możemy więc sięgać jedynie po ekstrakty z opuncji oraz zawierające je produkty. Niektóre z nich oferują nam jednak bardzo interesujące właściwości. Godny uwagi wydaje się przede wszystkim olej z nasion opuncji figowej, w którym dobroczynne składniki tej rośliny koncentrują się w znacznie wyższym stężeniu, niż w przypadku preparatów opuncjowych. Te ostatnie produkuje się z macerowanych kwiatów opuncji, które w porównaniu do nasion są zdecydowanie uboższe w substancje bioaktywne.

pixabay.com

Jak działa najdroższy olejek świata?

Cena olejku z opuncji figowej może powalić na kolana! Za 10 ml tego cuda zapłacimy nawet 60 zł! Kwota ta jest jednak całkowicie uzasadniona i adekwatna do jakości produktu. Wynika też w znacznej mierze ze żmudnego procesu produkcji oleju. Aby uzyskać litr naturalnego, zimnotłoczonego oleju z opuncji figowej, potrzeba około miliona pestek, spoczywających w jej miąższu. Wymaga to zużycia nawet do 500 kg owoców! Nic zatem dziwnego, że olej z nasion opuncji jest najdroższym olejem kosmetycznym na świecie. Czy efekty stosowania go w pielęgnacji urody są równie powalające?

Olej z nasion opuncji figowej:

  • przyspiesza gojenie
  • łagodzi stany zapalne
  • spłyca zmarszczki
  • uszczelnia barierę hydro-lipidową naskórka
  • regeneruje naskórek
  • poprawia elastyczność i gęstość skóry
  • normalizuje produkcję łoju
  • chroni przed przebarwieniami

Dla kogo olej z opuncji figowej?

Olej z opuncji figowej przypadnie do gustu posiadaczkom cery wrażliwej, ma bowiem działanie łagodzące i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest doskonały również do cery dojrzałej i suchej, pozbawionej elastyczności. W kosmetyce bywa określany mianem naturalnego botoksu, a to dlatego, że świetnie regeneruje i nawilża skórę oraz przyśpiesza metabolizm kolagenu. Nadaje się do pielęgnacji dłoni, ust i cienkiej skóry pod oczami. Zmniejsza widoczność blizn i rozprawia się w plamami pigmentacyjnymi. Skóra przy jego regularnym stosowaniu staje się wyraźnie bardziej ujędrniona, wypełniona, jaśniejsza i młodsza. Otrzymujemy zatem efekt liftingu, tyle że uzyskany całkowicie naturalną metodą. Jedną z ważniejszych cech olejku z opuncji jest działanie immunostymulujące. Oznacza to, że pod wpływem jego stosowania, w skórze przyśpieszają naturalne procesy naprawcze i wzmacniające.

Warto wiedzieć!   

Medyczny potencjał opuncji figowej odkryli Aztekowie, rdzenne meksykańskie plemię, które rośliny tej miało pod dostatkiem. W leczeniu wykorzystywali oni przede wszystkim liście kaktusa, zdając się na ich właściwości przeciwzapalne, łagodzące i oczyszczające. Okłady z mięsistych liści stosowali na obrzęki i krwotoki, a z kwiatów przygotowywali przeciwgorączkowy napar. Do konsumpcji zostawiali zaś młode pędy i owoce, z których preparowali również słodkie wino przeznaczone dla kapłanów i wodzostwa.

Olej z opuncji figowej, fot. shutterstock

Niebywałe właściwości opuncji figowej

A skoro już o winie mowa… Warto zwrócić uwagę na to, że opuncja figowa pomaga uporać się z kacem, blokuje wchłanianie etanolu do błony śluzowej żołądka oraz działa wspierająco przy marskości wątroby.

  • Okłady z liści opuncji stosowane na piersi mogą pobudzać laktację.
  • Ekstrakty z opuncji hamują rozwój komórek nowotworowych w obrębie szyjki macicy, jajników i pęcherza. Łagodzą ponadto objawy menopauzy, a u mężczyzn pomagają przeciwdziałać przerostowi prostaty.

Opuncja figowa jako spalacz tłuszczu?

Ze względu na wysoką zawartość silnie działających antyoksydantów, opuncja wpływa na wzrost poziomu „dobrego” cholesterolu frakcji HDL, a obniża stężenie cholesterolu typu LDL, odpowiedzialnego za rozwój otyłości i miażdżycy naczyń krwionośnych. Ponadto opuncja absorbuje tłuszcz, a zawarty w niej błonnik obniża ciśnienie krwi i poziom glukozy. Dzięki właściwościom detoksykacyjnym wspomaga zarówno kuracje oczyszczające, jak redukcyjne. Szczególnie skuteczny pod tym względem jest nopal (w j. meksykańskim tak właśnie brzmi „opuncja”), czyli proszek wytwarzany z suszonych łodyg tego gatunku kaktusa.

Opuncja figowa to kaktus pochodzący z Meksyku. Jej prozdrowotne, odżywcze i lecznicze właściwości jako pierwsi poznali Aztekowie. Korzystali oni z dobrodziejstw opuncji na długo zanim została zawleczona na inne kontynenty i zadomowiła się w ciepłym klimacie Indii, Afryki oraz Australii. Opuncja figowa ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jest bogatym źródłem antyoksydantów oraz substancji odżywczych. Z nasion owoców tłoczy się olej o nieocenionych walorach kosmetycznych, który uchodzi za najdroższy olej świata.

Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)
Bibliografia
  1. Gabriele Rocchetti i in.; "Italian Opuntia ficus-indica Cladodes as Rich Source of Bioactive Compounds with Health-Promoting Properties"; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5848128/; 2019-06-18;
  2. Francesco Salvo i in.; "Chemical characterization of Opuntia ficus-indica seed oil"; https://www.researchgate.net/publication/284591678_Chemical_characterization_of_Opuntia_ficus-indica_seed_oil; 2019-06-18;
  3. Said Gharby I in.; "Physicochemical composition and oxidative stability of Opuntia ficus-indica seed oil from Morocco"; https://www.researchgate.net/publication/274392248_Physicochemical_composition_and_oxidative_stability_of_Opuntia_ficus-indica_seed_oil_from_Morocco; 2019-06-18;
  4. Mohamed Fawzy Ramadan, Jorg-Thomas Morsel; "Oil cactus pear (Opuntia ficus-indica L.)"; https://cactustunisie.com/images/rech/oil.pdf; 2019-06-18;
  5. Billie A. Leyendecker; "Prickly Pear Seed Oil and the Skin"; https://aromaticstudies.com/prickly-pear-seed-oil/; 2019-06-18;
4.6/5 - (16 votes)
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Oo widzę, że dużo Pań ma ten olej z Bio Agadir. Ja też go kupiłam miesiąc temu mimo, że wcześniej innej firmy miałam i nic nie działał to ten z bio agadir fajnie wpłyną na moją cerę i mam bardziej napiętą skórę czego właśnie oczekiwałam. Olejki różnią się tym, że ten z bio agadiru działa i ma charakterysytczny zapach a tamten był bezwonny no i nie działał

Potwierdzam, olejek Bio Agadir jest najlepszy na rynku. Testowalam wiele, nawet trafilam na podrobki i bezczelnych sprzedawcow, ktorzy wciskali mi bubel. Od tamtej pory trzymam sie tylko strony domiuroda. Pewne produkty.

Z tej firmy Bio Agadir to ja mam z opuncją serum i jest genialne bo szybko się wchłania i można z powodzeniem stosować rano pod makijaż

Olejek z opuncji figowej ma niesamowite wlasciwosci. Ja stosuje z jednej firmy, Bio Agadir od dawna i polecam kazdemu. Posiada certyfikat jakosci. Jest wart swojej ceny. Trzeba uwazac na podrobki, bo pelno ich na rynku

Ja osobiście stosuję olej z opuncji figowej marki BioAgadir i jestem bardzo zadowolona! Świetne nawilżenie i nie występują u mnie po nim alergie jak to miało miejsce przy różnych stosowanych przeze mnie olejkach nawilżających

Dziękuję za informację Pani Klaudio! Rzeczywiście ten olejek jest bardzo dobrej jakości :) kupiłam też krem na dzień z dodatkiem opuncji figowej również tej samej marki i bardzo dobrze nawilża oraz odżywia skórę podczas dnia :)